Ermenistan’da erken seçime muhalefet engeli

Ermenistan'da muhalefet Başbakan Nikol Paşinyan istifa etmeden erken parlamento seçimleri yapılması önerisini reddetti. Öte yandan Paşinyan, konuşma yapmak üzere parlamentoya girerken, muhalefet üyeleri de dışarıda toplandı. Paşinyan, keskin nişancılar ve yüzlerce polis tarafından korundu.

Ermenistan’da erken seçime muhalefet engeli

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan karşısında ağır yenilgiye uğradıktan sonra Ermenistan’daki kaos ortamı bir türlü dinmiyor.

Ülke içinde ağır eleştirilerin hedefinde olan Başbakan Nikol Paşinyan, tüm baskılara rağmen görevinde kalmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Ermenistan ordusu bir bildiri yayınlayarak, Paşinyan ve hükümetinin istifasını istemişti.

İSTİFA ETMEDEN OLMAZ

Soğuk duş etkisi yaratan bu talebi ‘darbe girişimi’ olarak nitelendiren Paşinyan, destekçilerini sokaklara çağırmıştı. Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden almak isteyen Paşinyan’a, Cumhurbaşkanı Sarkisyan engel olmuştu.

Ülkede erken seçim ihtimali de gündeme gelirken, bununla ilgili bugün sıcak bir gelişme yaşandı. Muhalefet cephesi erken seçim ihtimaline kapıyı kapattı. Paşinyan istifa etmeden, erken seçime gitmeyeceklerini ifade etti.

PARLAMENTO ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Paşinyan, başkent Erivan’da konuşma yapmak üzere parlamentoya geldiği sırada muhalefet üyeleri de bina önünde toplandı. Bir haftadır parlamentonun önündeki Mareşal Bağramyan Caddesi'ni trafiğe kapatarak Paşinyan'ın istifası için nöbet tutan yüzlerce kişi, Paşinyan'ın parlamentoda konuşma yapacağını öğrenince yeniden bir araya geldi.

Muhalefet liderleri parlamento çevresine kurulan platform üzerinden Paşinyan'a eleştirilerde bulunurken, yüzlerce polis de parlamento dışında güvenlik önlemleri aldı. Parlamento içerisine ve yüksek noktalara ise Paşinyan'ın yakın korumaları ve keskin nişancılar konuşlandırıldı.

SARKİSYAN VE GASPARYAN GÖRÜŞTÜ

Erivan'da gerilimin had safhaya çıktığı saatlerde ise Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Nikol Paşinyan'ın 2 kez görevden alınmasına yönelik kararname imzaladığı Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye dair Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Sarkisyan'ın ülkedeki siyasi krizin sonlanmasını umduğu ifade edildi.

Son dakika... Ermenistan'da göstericiler hükümet binasını bastı İlginizi Çekebilir Son dakika... Ermenistan'da göstericiler hükümet binasını bastı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...