İngiltere yine kapanıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ulusa sesleniş konuşmasında, COVID-19 kaynaklı vaka ve can kaybındaki artış nedeniyle İngiltere'de 3'üncü kez karantina uygulanacağını duyurdu.

İngiltere yine kapanıyor

İngiltere’de corona virüsünün yeni türünün tespit edilmesi sonucu vaka ve ölümlerde kritik artışlar yaşandı. Bugün hükümetin aldığı kararla, ülkede alarm seviyesi en üst seviyeye, yani 5’inci aşamaya yükseltildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, evden çıkmama çağrısı yaparak “Evden çıkmamanızı tekrar söylüyorum. İnanıyorum ki, bu virüsle mücadelemizdeki son aşama olacak” dedi.

“ENDİŞE VERİCİ ŞEKİLDE BULAŞICI”

İngiltere’de tespit edilen corona virüsünün yeni türünün endişe verici derecede bulaşıcı olduğunun altını çizen Johnson, “Toplum olarak gösterdiğimiz efor eski varyant ile mücadelede etkili olabilirdi. Ancak bu yeni varyant endişe verici şekilde yüzde 50 ila 70 arası daha bulaşıcı. Hastanelerimiz hiç olmadığı kadar baskı altında. Hastanelerin doluluk oranı geçen haftaya göre yüzde 30 artış gösterdi. Kurallara uymak hiç olmadığı kadar önemli” dedi.

Başbakan Johnson corona virüsüyle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirleri açıkladı. FOTO: REUTERS

“HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI”

Boris Johnson, herkesin üzerine düşeni yapması ve aşılama işlemlerinin devam etmesi durumunda Şubat ayının ortalarından itibaren kısıtlamaların gevşetilmeye başlayabileceğini ifade etti.

Johnson, “Virüs hakkındaki anlayışımız değişmezse, aşı uygulaması başarılı olmaya devam eder, ölümler düşerse ve herkes kurallara uyarak rolünü oynarsa, Şubat ayının ortasına doğru kısıtlamalar gevşetilebilir” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR BULAŞMA KONUSUNDA HIZLANDIRICI OLABİLİR”

Johnson, evde kalmaya devam etmenin önemine vurgu yaparak, şöyle konuştu:

* İnsanlar evde kalmalı. Sadece sınırlı nedenlerle evden çıkabilirsiniz. Bunlar önem taşıyan ürünleri almak olabilir.

* Hükümet, klinik olarak aşırı derecede savunmasız olan kişilere yeniden korunmaya başlamalarını tavsiye ediyor. İnsanlar kısa süre içinde bununla ilgili bir mektup alacaklar.

* İngiltere genelindeki ilkokullar, ortaokullar ve kolejler yarından itibaren uzaktan öğretime geçecek.

* Hükümet, ücretsiz okul yemeği alan çocukların bunları almaya devam etmesini sağlamak için ve uzaktan öğrenmek için cihazlara ihtiyaç duyan çocuklara destek sağlayacaktır.

* Çocukların yeni varyanttan etkilenme olasılıkları düşük ancak bulaştırma konusunda hızlandırıcı bir etkiye sahip olabilirler.

BİR HAFTADIR VAKA SAYILARI 50 BİNİN ÜZERİNDE

İngiltere'de vaka sayısı son bir haftadır 50 binin üzerine çıktı. Son 24 saatte corona virüsü testi sonucu pozitif çıkanların sayısı 58 bin 784 olarak belirlendi. 407 kişi de yaşamını yitirdi. DHA

Corona aşısı olduktan 2 gün sonra öldü! 'Hiçbir sağlık sorunu yoktu' İlginizi Çekebilir Corona aşısı olduktan 2 gün sonra öldü! 'Hiçbir sağlık sorunu yoktu'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Başbakan BioNTech Corona Covid-19 hemşire Hükümet İngiltere okul Portekiz Reuters Sağlık son dakika
Loading...