Rusya’dan üçüncü corona virüsü aşısı: CoviVac tescillendi

Rusya, ülkede geliştirilen üçüncü corona virüsü aşısı olan CoviVac'ın kullanımının tescillendiğini duyurdu. Başbakan Mishustin, "Rusya, dünyada corona virüsüne karşı üç aşısı olan tek ülkedir" dedi.

Rusya’dan üçüncü corona virüsü aşısı: CoviVac tescillendi

Corona virüsü dünya genelinde hızla can almayı sürdürürken, salgını bitirmek için başlatılan aşılama kampanyalarından iyi haberler gelmeye devam ediyor.

Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sinovac ve Sinopharm'ın geliştirdiği aşılar pek çok ülkede yaygın olarak kullanılırken, kendi aşısını geliştiren ülkelerden Rusya’da sıcak bir gelişme yaşandı.

Ülkede Gamaleya Enstitüsü'nün geliştirdiği Sputnik V ile Vektör Enstitüsü tarafından geliştirilen EpiVacCorona'nın ardından üçüncü aşıda da başarıya ulaşıldığı duyuruldu. Başbakan Mikhail Mishustin, Chumakov Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen CoviVac aşısının tescillendiğini açıkladı. Mishustin, “Bugün Rusya, dünyada corona virüsüne karşı üç aşısı olan tek ülkedir” ifadelerini kullandı.

2-8 DERECE ARASINDA SAKLAMA

14 gün arayla iki doz halinde uygulanan CoviVac aşısı, 2-8 derece aralığında taşınıp saklanabiliyor. Aşı için geniş ölçekli denemeler önümüzdeki günlerde başlayacak. Halihazırda 18-60 yaş aralığında 200 kişi üzerinde çalışmalar yürütüldü. Etkinlik oranına ilişkin bir veri de paylaşılmadı.

ÖNCE ONAY SONRA TOPLU TESTLER

Geniş çaplı çalışmalardan önce tescil edilen aşı soru işaretleri yaratsa da, ülkenin ilk aşısı Sputnik V için de benzer bir süreç yürütülmüştü. Ağustos 2020’de ülke içinde onaylanan Sputnik V aşısı için eylül aylında geniş ölçekli denemeler başlamıştı. Yüzde 91 koruyuculuğu olduğu belirtilen aşının toplu uygulanmasına Aralık 2020’de başlanmıştı.

YILIN İLK YARISINDA 88 MİLYON DOZ

Başbakan Mishustin, aşıda ilk üretim hedefinin 120 bin doz olduğunu bunun da mart ayı içerisinde tamamlanacağını söyledi. Chumakov’un aylık 500 bin doz üretim kapasitesine sahip olacağını belirten Mishustin, Rusya’nın bu yılın ilk yarısında 88 milyon doz aşı üreteceğini aktardı. Bu aşıların 83 milyonunu Sputnik V’nin oluşturması bekleniyor.

Aşı çalışmalarında sürpriz gelişme: İngiliz ve Rus aşıları birleştiriliyor İlginizi Çekebilir Aşı çalışmalarında sürpriz gelişme: İngiliz ve Rus aşıları birleştiriliyor

 

Aşı krizi derinleşiyor... ABD'den çok kritik 'doz' uyarısı: Aşıları karıştırmayın İlginizi Çekebilir Aşı krizi derinleşiyor... ABD'den çok kritik 'doz' uyarısı: Aşıları karıştırmayın

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Başbakan BioNTech Corona Dünya haberler İngiltere mart ayı Reuters Rusya Sinovac son dakika uygulama
Loading...