Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz şehri harabeye döndü

Afganistan'ın ilerleyişini sürdüren Taliban'ın ele geçirdiği Kunduz kentindeki tahribat görüntülendi.

Taliban’ın ele geçirdiği Kunduz şehri harabeye döndü

ABD birliklerinin Afganistan’dan geri çekilme sürecinin başlamasının ardından Taliban, hakimiyet alanını genişletmeye devam ediyor. Taliban, bugün başkent Kabil'e 150 kilometre uzaklıktaki stratejik öneme sahip Gazne vilayet merkezini ele geçirdiğini duyurmuş, Afgan hükümet güçlerinin son 7 günde kontrolü kaybettiği vilayet merkezi sayısı 10’a yükselmişti.

Taliban'ın ilerleyişi devam ederken, 8 Ağustos'ta Afgan hükümetinden ele geçirilen Kunduz kentindeki tahribat görüntülendi. Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle binaların enkaza döndüğü görüntülerde, halkın enkaz yığınlarını karıştırması dikkat çekti.

Foto: İHA

Taliban güçleri son olarak Afganistan’ın kuzeyindeki Bağlan vilayetinin merkezi Pul-i Humri ve Bedahşan vilayetinin merkezi Feyzabad'ı ele geçirmiş, daha önce de Tahar, Kunduz, Sar-i Pul, Nimruz, Cüzcan, Samangan ve Ferah vilayet merkezlerini almıştı.

Foto: İHA

TALİBAN’IN 90 GÜNDE KABİL’İ ELE GEÇİRECEĞİ İDDİASI

ABD basının bir istihbarat raporuna dayandırdığı habere göre, adı açıklanmayan ABD'li bir yetkili Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’i 30 gün içinde kuşatabileceğini ve potansiyel olarak 90 gün içinde ise ele geçirebileceğini öne sürmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden, 14 Nisan'da yaptığı açıklamada Afganistan'daki ABD askerlerinin 1 Mayıs’tan itibaren geri çekilmeye başlayacağını ve sürecin 11 Eylül’e kadar tamamlanacağını duyurmuştu. Biden daha sonra ise çekilmenin 31 Ağustos'ta tamamlanacağını açıklamıştı.

Foto: İHA

'Taliban 12 yaşındaki kızları seks kölesi olmaya zorluyor' İlginizi Çekebilir 'Taliban 12 yaşındaki kızları seks kölesi olmaya zorluyor' ABD'li yetkiliden kritik iddia: Taliban Kabil'i 90 gün içinde ele geçirebilir İlginizi Çekebilir ABD'li yetkiliden kritik iddia: Taliban Kabil'i 90 gün içinde ele geçirebilir