Toplu etkinlikler için hızlı test formülü: Yüzlerce kişilik konserde sıfır vaka

İspanyol bilim insanları, iç mekanda yapılan konserde Covid-19 tespiti için kullanılan ve aynı gün sonuç veren hızlı antijen testlerinin (Ag-RDT) etkinliğini araştıran klinik çalışmayı yayınladı. Çalışmaya katılan 465 kişi, sosyal mesafe olmamasına rağmen konser sonrasında Covid-19'a yakalanmadı.

Toplu etkinlikler için hızlı test formülü: Yüzlerce kişilik konserde sıfır vaka

İspanya’nın Barcelona kentinde 12 Aralık 2020de Sala Apolo konser merkezinde Covid-19 bulaş riskini değerlendirmek amacıyla yapılan ve binlerce kişinin katıldığı konser sırasında ayrı bir klinik çalışma yapıldı. Lancet tıp dergisinde yayınlanan bilimsel çalışmayla; aynı gün sonuç veren hızlı antijen testleri, maske ve aktif havalandırma sistemiyle kombine edildiğinde kapalı mekanlarda yapılacak toplu etkinliklerin güvenli olduğu tespit edildi.

15 DAKİKADA SONUÇ

İspanyol bilim insanları, deney grubunda yer alan 18 ila 59 yaş aralığındaki 465 kişiye konsere girmeden sabah saatlerinde Ag-RDT testi uyguladı. Katılımcılar, akıllı telefonlarına test sonucu ve temas izleme için radar olmak üzere iki uygulama yükledi. Sonuç, her katılımcının telefonuna 15 dakika sonra bildirim olarak geldi.

ÇAPRAZ KONTROL İÇİN PCR TESTİ

Konser girişinde N95 maskesi alan tüm katılımcıların konser salonu girişinde vücut ısısı ölçüldü. Katılımcıların, maskelerini çıkartmamaları şartıyla 900 kişi kapasiteli konser salonunda isteğe bağlı olarak fiziksel mesafe bırakmadan şarkı söylemelerine ve dans etmelerine izin verildi. Bu kişilerden alınan örnekler, ayrıca çapraz kontrol için PCR testlerine ve hücre kültürü analizine tabi tutuldu. Hızlı antijen testi negatif veren kontrol ve deney grubundan sadece birer kişinin PCR testinin pozitif çıktığı ve iki grubun tamamının hücre kültürü analizinin, hızlı test gibi negatif sonuç verdiği tespit edildi.

ÖN KANIT SAĞLANDI

İspanyol bilim insanları çalışmayla, kapsamlı bir önleyici müdahale altında bir Covid-19 salgını sırasında iç mekanda toplu etkinliklerin güvenliğine dair ön kanıt sağladıklarını ifade etti.

Etkinliği ölçülen hızlı test verilerinin, Covid-19 sırasında askıya alınan kültürel faaliyetlerin yeniden başlatılmasına yardımcı olacağı belirtildi. Ag-RDT’lerin temel avantajları arasında düşük fiyat, yüksek teknoloji laboratuvar sevkine ihtiyaç olmaması ve kısa süre içinde sonuç sağlamasının yer aldığı açıklandı.

Dünya virüsle boğuşurken... İngilizler dans pistine döndü İlginizi Çekebilir Dünya virüsle boğuşurken... İngilizler dans pistine döndü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Barcelona Bilim Corona Covid-19 Dünya İngiltere İspanya konser Maske Normalleşme Reuters şarkı Teknoloji uygulama
Loading...