Trump bunu hiç beklemiyordu: 22.9 milyon dolarlık dava açıldı

Çin Amerikan Sivil Haklar Koalisyonu (CACRC), ABD eski Başkanı Donald Trump'a corona virüsü salgını sürecinde kullandığı Çin virüsü, Wuhan virüsü gibi ifadeleri nedeniyle 22.9 milyon dolarlık dava açtı.

Trump bunu hiç beklemiyordu: 22.9 milyon dolarlık dava açıldı

ABD eski başkanı Donald Trump’a Çin Amerikan Sivil Haklar Koalisyonu (CACRC) tarafından dava açıldı. Davanın nedeninin ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan halkını Asyalılara karşı şiddete yönlendirdiği gerekçesiyle dava açtı.

The Huffington Post’ta yer alan habere göre CACRC’ın Trump’ın corona virüsü salgını süresince kullandığı “Çin virüsü”, “Wuhan virüsü” ve “Kung Flu” gibi ifadelerin Asyalılara karşı ırkçılığı körüklediğini aktarıldı.

ABD’DE YAŞAYAN HER ASYALI İÇİN TAZMİNAT

Dava kapsamında ABD’de yaşayan her Asyalı için 1 dolar, yani 22.9 milyon dolarlık tazminat talep edildiği bildirildi. İddianamede, “Davalının aşırı ve çirkin davranışı, davacı örgütün (CACRC) üyelerine ve büyük ölçüde Asyalı Amerikalılarda duygusal sorunlara neden oldu. New York’tan California’ya kadar Çinli Amerikalılara ve Asyalı Amerikalılara karşı açık bir şekilde yükselen ırkçı şiddet eğilimine neden oldu” ifadelerine yer verildi.

Trump’ın kullandığı kelime ve kavramlar Dünya Sağlık Örgütü’nün de tepkisini çekmişti. Kurum, ” Hastalığa yer veya etnik köken eklemeyin” açıklamasını yapmıştı.

TRUMP’IN SÖYLEMLERİ IRKÇILIĞI TETİKLEDİ

Haberde San Francisco Üniversitesi’nin araştırması da yer aldı. Araştırmaya göre, Trump’ın 2020’nin Mart ayında yaptığı sosyal medya paylaşımında “Çin virüsü” ifadesini kullanması, Twitter uygulamasında Asyalı karşıtı söylemlerin artmasına neden oldu.

Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 3 Mart 2020’de yaptığı sosyal medya paylaşımında, corona virüsü hakkında konuşurken, “Çin virüsü”, “Asyalı virüsü” gibi ifadelerin kullanılmaması konusunda çağrıda bulunmuştu.

Söz konusu paylaşımda, “Corona virüsü hastalığı hakkında konuşun. Hastalığa yer veya etnik köken eklemeyin, bu bir “Vuhan virüsü”, “Çin Virüsü” veya “Asya virüsü” değildir. Hastalığın resmi adı, damgalanmayı önlemek için kasıtlı olarak seçildi” ifadelerine yer verilmişti.
Corona virüsü Çin'deki laboratuvardan çıktı iddiası kuvvetleniyor: Çarpıcı istihbarat ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Corona virüsü Çin'deki laboratuvardan çıktı iddiası kuvvetleniyor: Çarpıcı istihbarat ortaya çıktı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Asya Çin Corona dava Dolar Donald Trump Dünya New York Reuters Sağlık sosyal medya söz Twitter
Loading...