Türkiye’nin S-400’üne itiraz eden NATO’da “Rus malı” skandalı

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemine itiraz eden NATO ve batılı ülkelerde Rus malı radar krizi yaşanıyor... Alman Bild am Sonntag gazetesi, Alman donanmasında Rus malı radar kullanıldığını ortaya çıkardı.

Türkiye’nin S-400’üne itiraz eden NATO’da “Rus malı” skandalı

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemine her seferinde karşı çıkan batı ülkeleri, büyük bir ifşa ile şaşkınlık yaşıyor… Almanya’nın çok okunan haftalık gazetesi Bild am Sonntag, sadece Avrupa’yı değil bütün NATO’yu karıştıracak bir ifşada bulundu.

Gazetenin manşetlerinden verdiği habere göre Alman Donanması’nın Baltık Denizi’nde görevli denizaltılarında Rus yapımı radar kullanıldığı ortaya çıktı.

Gazete, savaş gemileri ve denizaltılardaki radar ve navigasyon sisteminin hem Rus bir şirket tarafından üretildiğini yazarken, bu cihazlardan elde edilen verilerin de askeri standart güvenlik protokolüne uyumlu olmadığını duyurdu.

Gazeteye konuşan bir donanma yetkilisi, “Elbette verilerimizin çalınmasından endişeliyiz, örneğin yabancı istihbarat birimleri ele geçirebilir” ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ BAŞBAKAN SATIN ALMIŞ

Merkel’den önce başbakanlık koltuğuna oturan Gerhard Schröder’in döneminde Alman donanmasına ait yaklaşık 100 geminin yeni navigasyon sistemiyle donatıldığını ve bu şirketin de Rusya merkezli Transas olduğu belirtildi.

Navi Sailor 4100 isimli lokasyon, hız ve rotayı takip eden bir sistemin hem eski hem de 2015’ten beri kullanılan U-35 ve 2016’dan beri kullanılan U-36 denizaltılarında uygulandığı da ifade edildi.

1990’da St. Petersburg’da kurulan şirket hem sivil hem de askeri sektörlerde çalışmalarda bulundu. Rus donanmasına ait gemi ve araçlara da ürün tedarik eden şirket geçtiğimiz yıllarda Rusya Genelkurmay Başkanı General Nikolai Makarov tarafından da ödül almıştı.

“GEMİYİ KULLANILMAZ HALE GETİREBİLİR”

Öte yandan şirketin 2018 yılında Finlandiya merkezli Wartsila isimli şirkete satıldığı belirtilirken, şirketin savunma sanayi ayağının Rusya’da kaldığı ortaya çıktı. Transas’ın eski çalışanlarının ve mühendislerinin Rus ordusu için silahlı insansız hava aracı ürettiği de aktarıldı.

Bild am Sonntag, 2020 yılının yaz aylarında bir rapor hazırlandığını ve donanmanın navigasyon sisteminin “yabancı ülkelerden casusluk ve sabotaja” açık olduğunun duyurulduğunu da aktardı. Raporda olası bir siber saldırı ile birlikte navigasyon verileri yabancı ülkelerin eline geçerken, en kötü senaryoda geminin bütün işlevinin bozulabileceği de belirtildi.

Blinken'dan Çavuşoğlu'na S-400 uyarısı İlginizi Çekebilir Blinken'dan Çavuşoğlu'na S-400 uyarısı Rusya'nın S-400 tatbikatı sürüyor: 700 km uzaktaki hedefi vurdu İlginizi Çekebilir Rusya'nın S-400 tatbikatı sürüyor: 700 km uzaktaki hedefi vurdu Japon denizaltısı gemi ile çarpıştı İlginizi Çekebilir Japon denizaltısı gemi ile çarpıştı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...