Ürdün’de eski veliaht prens gözaltına alındı

Uluslararası kamuoyu Ürdün'de son saatlerde yaşananları yakından takip ediyor. Dünya kamuoyu Ürdün'ün eski veliaht prensi Hamza Bin Hüseyin'in eski başbakan Bassem Awadallah ve yaklaşık 20 kişiyle birlikte gözaltına alındığını duyurdu.

Ürdün’de eski veliaht prens gözaltına alındı

Ürdün’de dün gece başlayan operasyon uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Ülkenin en veliaht prensi ve üst düzey eski görevlilerin gözaltına alındığı duyuruldu.

Devlet ajansı Petra, kraliyet ailesinin bir üyesi olan Hasan Bin Zeid, eski başbakan Bassem Awadallah ile birlikte 20 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Yetkililer konuyla ilgili bir açıklama yapmazken bu gözaltıların ülkenin istikrarını sağlamak için gerçekleştiği belirtildi.

Ülkenin eski veliaht prensi Hamza Bin Hüseyin’in de ev hapsine gönderildiği belirtilirken, Ürdün ordusu Hüseyin’den, “Ürdün’ün güvenlik ve istikrarını hedef alacak hareket ve hamlelerden uzak durmasını” istedi. Petra haber ajansı olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.

Ürdün’ün eski veliaht prensi ev hapsine alındı.

Washington Post, başkentin Dabouq bölgesinde askeri ve zırhlı araçların devriye gezdiğini açıklarken 1999’da ölen Kral Hüseyin’in en büyük oğlu Hamza ve eşinin ev hapsinde tutulduğu belirtildi.

Paylaşılan rapor ve iddialara göre Hamza’nın üvey kardeşi Kral Abdullah’ı devirmek için bir komplo hazırlığı içerisinde olduğu belirtildi. Fakat BBC’ye bir video gönderen Hamza, iddiaları yalanlayarak herhangi bir komplo planı olmadığını söyledi. Hamza videoda, “Genelkurmay başkanlığından yetkililer bu sabah geldi ve benim dışarı çıkmamamı ve insanlarla iletişime geçmememi söylediler” dedi.

ABD: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

2000’den 2004’e kadar veliaht prens olan ve daha sonra krallık içerisinde farklı roller üstlenen Hamza özellikle orduda görev almıştı.

ABD’nin Orta Doğu’daki en büyük müttefiklerinden biri olan ve geçen yıl Ağustos ayında yaklaşık 700 milyon dolarlık yardım alan Ürdün’deki gelişmeler Washington’ın da ilgisini çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Kral Abdullah ABD’nin kritik bir partneri ve bizim tam desteğimize sahip. Ürdün’de yaşananları yakından takip ediyoruz ve yetkililerle temastayız” dedi.

KRALİÇE NUR: ALLAH HEPSİNİ KORUSUN

Öte yandan bugün Ürdün’ün eski kralı Hüseyin’in eski eşi Kraliçe Nur, Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu.

Kraliçe Nur, “Bu korkunç iftiranın bütün masum kurbanlarına adalet ve gerçeklerin ortaya çıkması için dua ediyorum. Allah hepsini korusun” ifadesini paylaştı.

Ürdün'de yoğun bakımda oksijen faciası: 6 hasta can verdi İlginizi Çekebilir Ürdün'de yoğun bakımda oksijen faciası: 6 hasta can verdi Suudi yetkiliden Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklama İlginizi Çekebilir Suudi yetkiliden Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklama ABD'den Veliaht Prens Selman'a yaptırım açıklaması İlginizi Çekebilir ABD'den Veliaht Prens Selman'a yaptırım açıklaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Başbakan beyaz Beyaz Saray Corona Dışişleri Bakanlığı Dünya Genelkurmay Haber Kral Abdullah operasyon Orta Doğu Sağlık Sağlık Bakanı Suudi Arabistan ÜRDÜN uygulama
Loading...