Wuhan’a giden DSÖ ekibi: Görülmemiş verilere ulaştık

Corona virüsünün ortaya çıktığı Wuhan'da incelemelerde bulunan DSÖ ekibinden Dr. Peter Daszak, Çinli yetkililerin daha önce görülmemiş verileri kendileriyle paylaştığını söyledi.

Wuhan’a giden DSÖ ekibi: Görülmemiş verilere ulaştık

Küresel bir salgına dönüşen corona virüsünün kökenini araştırmak için Çin'in Wuhan kentine giden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyeleri incelemelerini sürdürüyor.

Salgının başlangıcından bu yana çeşitli komplo teorileri üretilirken, çalışmalar kapsamında virüsün üretildiği yer olduğu iddia edilen Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarını ziyaret eden DSÖ ekibi, “daha önce kimsenin görmediği veriler” tespit ettiklerini ve bir noktaya ulaşmakta olduklarını açıkladı.

Dr. Peter Daszak.

Ekibin İngiliz üyesi Dr. Peter Daszak, herkesi şaşırtan bir açıklamada bulundu. Virüsün laboratuvardan yayıldığı ihtimalini göz ardı etmediklerini söyleyen Daszak, “Yeni veriler elde ettik ve bu iyi bir şey. Virüs için doğru yönlere bakmamıza yardımcı olmaya başlayan çok değerli şeyler” dedi.

‘ÇALIŞMAYA İSTEKLİLER’

Salgının Çin'de ortaya çıkmasından bir yıl sonra bölgeye giden DSÖ ekibinin İngiliz üyesi, yetkililerle de görüştüklerini ifade ederek, “Daha önce görülmemiş verileri bizimle paylaşıyorlar. Olası yolları bizimle açıkça konuşuyorlar. Bir yere varmaktayız ve ekibin tüm üyelerinin bu şekilde düşündüğünü söyleyebilirim. Çin'in bizimle çalışmaya istekli olduğunu düşünüyorum ve bunu her gün görüyorum” ifadelerini kullandı.

‘HER ŞEY ARTIK MASADA’

Virüsün laboratuvardan yayıldığına dair iddiaları bildiklerini ifade eden Daszak, “Enstitüdeki laboratuvarın konuyla ilgisi olabileceğine dair tezlerden haberimiz elbette var. Ve merak etmeyin bu konuda sorular sormaya devam edeceğiz. Eğer bulduğumuz veriler bizi virüsün laboratuvardan yayıldığı tezlerine götürecekse, verileri takip edeceğiz. Bilgiler bizi canlı hayvan pazarına götürürse oraya, vahşi hayvan satılan marketlere götürürse oraya ve hatta bir laboratuvara götürürse oraya gideceğiz. Her şey artık masada ve bizler de bu konuda açık görüşlüyüz” açıklamalarını yaptı.

DSÖ yetkilileri Wuhan'daki hayvan pazarına gitti İlginizi Çekebilir DSÖ yetkilileri Wuhan'daki hayvan pazarına gitti

 

Dünya Sağlık Örgütü coronanın kökenini bulmak için Wuhan'da İlginizi Çekebilir Dünya Sağlık Örgütü coronanın kökenini bulmak için Wuhan'da

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
canlı Çin Corona Dünya Reuters Sağlık
Loading...