2020’de en çok gram altın kazandırdı

Salgının yarattığı panik yatırımcıların tercihlerini de alt üst etti. Yılın en çok konuşulan yatırım aracı altın oldu. Gram altın bu yıl yüzde 55.9’u bulan yükselişe imza attı

2020’de en çok gram altın kazandırdı

Corona virüs salgını ve uygulanan ekonomi politikaları dolayısıyla Türkiye zorlu bir yıl geçirdi. Para piyasalarında sert dalgalanmalar yaşandı. 6 Kasım'da dolar 8.5876 lira ile tüm zamanların zirvesini görmesinden sonra ekonomi yönetiminde değişime gidildi. O tarihten bu yana Merkez Bankası'nın devreye aldığı yüksek faiz politikasının etkisiyle TL kayıplarının bir kısmını geri verdi. Dolar yılı 7.4250 liradan, Euro ise 9.1170 liradan tamamladı. TL, dolar karşısında yüzde 24.8, Euro karşısında ise yüzde 36.4 değer yitirdi.

YILIN YATIRIM ARACI ALTIN
Salgının etkisiyle riskli varlıklardan kaçan yatırımcılar dünyada ve Türkiye'de altını tercih etti. Ons altın bu yıl yatırımcısına yüzde 65 kazandırdı. Döviz kurlarında yaşanan büyük oynaklığın etkisi ile yıla 290.76 liradan başlayan gram altın yolculuğunu 453.51 liradan tamamladı. Altın yatırımcısının yıllık getirisi ise yaklaşık yüzde 55.9'u buldu.

BORSA KAZANDIRDI
Mart ayında salgının etkisiyle 819 puana kadar gerileyen Borsa İstanbul'da ise son iki ayda ciddi bir ralli yaşandı. Güçlü alımların etkisiyle BIST 100 endeksi bu hafta 1.483 puana kadar yükselerek tüm zamanların zirvesini test etti. Son iki ayda yoğunlaşan alımların etkisiyle Borsa İstanbul yılı yüzde 26.4 yükselişle tamamlıyor.

Vatandaş dövizden vazgeçmiyor

Merkez Bankası'nın (MB) yüksek faiz politikası henüz temkinli vatandaşların döviz hesaplarını bozdurması için ikna edici olmadı. MB yılın son işlem gününde 25 Aralık işlem haftasına ait istatistikleri açıkladı. 2020 başında 194 milyar dolar olan hesaplar, yıl içinde sürekli artış trendini korudu. Döviz hesapları 703 milyon daha artışla 234.8 milyar dolara yükseldi. Hesaplar içinde gerçek kişilerin mevduatları 148.3 milyar dolar, tüzel kişilerin mevduatları ise 86.4 milyar dolar oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Altın Corona Dolar Ekonomi Euro faiz istanbul Merkez Bankası para Türkiye
Loading...