ABD’de enflasyon beklentileri aştı, dolar yükseldi

ABD'de tüketici enflasyonu haziranda yıllık yüzde 5,4 ile beklentileri aştı. Açıklama sonrası dolar/TL'de de yükseliş görüldü.

ABD’de enflasyon beklentileri aştı, dolar yükseldi

ABD'de mayısta yüzde 5'e yükselerek sürpriz yapan yıllık tüketici enflasyonu, haziranda yüzde 5,4 ile beklentilerin de üzerinde geldi. Haziranda aylık artış yüzde 0,9 oldu.

Bloomberg anketinde enflasyonun aylık yüzde 0,5, yıllık yüzde 4,9 gelmesi bekleniyordu.

Enerji ve gıda kalemleri dışarıda bırakılarak hesaplanan çekirdek enflasyonda yıllık artış oranı yüzde 4,5 ile Kasım 1991 sonrasındaki 30 yılın zirvesine yükseldi. Çekirdek enflasyonda da beklentiler aşıldı.

YENİDEN AÇILMA ENFLASYONU ATEŞLEDİ

Enerji fiyatlarındaki artışın yanı sıra ikinci el otomobil, hotel, araç kiralama, uçak bileti ve kıyafet fiyatlarındaki artış da enflasyon artışında etkili oldu. Ekonomideki açılma, özellikle hizmetler sektöründe talep ve fiyat artışını da beraberinde getirdi. Maliyet artışları da fiyat artışlarını tetikledi.

Yüzde 2'lik enflasyon hedefine sahip olan ABD Merkez Bankası (Fed), enflasyondaki artışın geçici olduğunu vurgulasa da son dönemde banka parasal sıkılaşma takvimini tartışmaya başladı.

Enflasyondaki yükseliş, varlık alımlarını azaltma ve faizleri artırma takvimini öne çekebilir.

KUR YÜKSELİŞE GEÇTİ

Enflasyonun beklentileri aşmasının ardından ABD Hazine tahvili faizleri yükselirken, dolar endeksi de güçlendi. Borsada vadeli fiyatlarda ise düşüş görüldü.

Açıklama öncesinde 8,58'e kadar gerileyen dolar/TL, açıklamayla birlikte 8,62'ye yükseldi.

İstanbul Havalimanı işletmecisinin kredi borcuna öteleme ve faiz indirimi İlginizi Çekebilir İstanbul Havalimanı işletmecisinin kredi borcuna öteleme ve faiz indirimi Bakan Varank'ın övündüğü ABD'li banka raporunda dolar tahmini ne? İlginizi Çekebilir Bakan Varank'ın övündüğü ABD'li banka raporunda dolar tahmini ne? Çek kanununda kritik düzenleme İlginizi Çekebilir Çek kanununda kritik düzenleme