Sözcü Plus Giriş

Bankalar açık mı? Emekli ikramiyesi için bankalara gitmek serbest mi?

Bankalar 6 Mayıs - 11 Mayıs tarihleri arasında müşterilerine saat 09:00-16:30 saatleri arasında hizmet verecek. İçişleri Bakanlığı, bayram ikramiyesi ödemeleri gerçekleşen emeklilerin en yakın bankaya gidiş-gelişlerinin yasak kapsamında olmadığını açıkladı.

Güncellenme: 09:32, 06/05/2021
Bankalar açık mı? Emekli ikramiyesi için bankalara gitmek serbest mi?

Hafta için her gün yoğun olarak ziyaret edilen kurumların başında bankaların tam kapanma süreci içerisindeki durumu genelge ile netleşti. Bankalar 17 Mayıs’a kadar sürecek olan tam kapanmada açık olacak ancak dönüşümlü çalışma nedeniyle asgari düzeyde personel bulunacak.

TAM KAPANMADA BANKALAR AÇIK MI?

Yayınlanan genelgede bankların açık olacağını belirten madde yer alıyor;

* Bankalar 6-11 Mayıs tarihleri arasında 09:00-16:30 saatleri arasında hizmet verecek. Banka yönetimlerince belirlenecek şekilde sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları hizmet verebilecek.

Bankalar 10:00-16:00 saatleri arasında hizmet veriyordu.

EMEKLİ İKRAMİYESİ ÖDEMELERİ İÇİN BANKALARA GİTMEK YASAK MI?

Tam kapanma dönemi içerisinde 3-15 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacak olan emekli maaş ve ikramiyeleri ile diğer maaş/aylık/ücret ödemeleri;

– Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklanacak takvim ve sürelere uyulmak,
– TC Kimlik numarası veya diğer usullere göre açıklanacak olan takvim ve süreler içerisinde kendi grubuna denk gelen sürede kullanmak,
– Maaş ödemesinin yapılacağı Banka’nın ikametine en yakın şubesine gidip gelinmek,
– Güzergah ve zaman kuralına uygun davranılmak,
kaydıyla bu kapsamda bulunan vatandaşlarımızın, banka şubeleri ve atm’lere gidiş-gelişleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacaktır.

Vatandaşlarımızın bu muafiyeti Banka’nın ikametine en yakın şubesine en kısa sürede geliş-gidiş yapmak için kullanmaları büyük önem taşınmaktadır.

Maaş/aylık/ücret veya ikramiye ödemeleri sırasında fiziki mesafe kuralı başta olmak üzere salgınla mücadele tedbirlerine aykırı görüntülerin oluşmaması için mülki idare amirlerinin koordinasyonunda banka yönetimlerince gerekli gerekli tedbirler alınması, açık bulundurulacak şube ve çalıştırılacak personel sayısının artırılması gerekmektedir. Yoğunlaşmanın önüne geçilebilmesi amacıyla bu dönemde banka şubeleri açılış-kapanış saatlerinde esnemeye gidilebilecektir.