Beyaz etteki zamlar kırmızı eti solladı

TÜİK verilerine göre, 2021 Ağustos'ta beyaz et üretimi yıllık yüzde 23 artmasına rağmen tavuk eti fiyatları yüzde 64 zamlandı. Beyaz etteki zamlar, ağustosta yıllık yüzde 23 artan kırmızı et fiyatlarını da geçmiş oldu.

Beyaz etteki zamlar kırmızı eti solladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri beyaz et üretimi artmasına rağmen maliyetlerdeki artışın fiyatlardaki zamları sürdürdüğünü ortaya koydu.

Buna göre, 2021 Ağustos’ta bir önceki yılın aynı ayına göre tavuk eti üretimi yüzde 23 artmasına rağmen, fiyatlar aynı dönem aralığında yüzde 64 zamlandı.

TÜİK’e göre, 2020 Ağustos’ta 11.8 TL olan tavuk eti fiyatları 2021 Ağustos’ta 19.4 TL’ye yükselmiş oldu. Fiyatlardaki artışta maliyetlerin sürekli yükseliyor olmasının etkili olduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda TÜİK verileri, 2020-2021 Ağustos döneminde beyaz et fiyatlarında görülen artışın dana eti fiyatlarındaki artışı solladığını da ortaya koydu.

Söz konusu dönem aralığında dana eti fiyatları yüzde 23 artarak 65 liraya çıkarken, beyaz etteki fiyat artışlarının yüzde 64 zamlanması dikkat çekti.

SÜT FİYATLARI TÜİK’E GÖRE 7 TL’YE DAYANDI

Öte yandan, TÜİK verileri de süt ve süt ürünlerinde son dönemdeki pahalılığı ortaya koymaya başladı.

TÜİK’e göre süt fiyatları 2020-2021 Ağustos aralığında yüzde 35 artarak 7 liraya dayandı. Ancak marketlerde bir litre sütün fiyatları neredeyse 9 liraya ulaşmış durumda.

Süt ürünleri arasında en pahalı olan üründen biri de peynir.

Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, inek peyniri üretimi yüzde 0,9 artarken, diğer peynirler (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) yüzde 28,6, azaldı.

Ağustosta peynir fiyatlarındaki yıllık zamlar ise yüzde 34’ü buldu.

Buna göre, 2020-2021 Ağustos aralığında beyaz peynir yüzde 7 zamlanarak 33 TL’ye, tulum peyniri yüzde 18.3 artarak 63.4 TL’ye, kaşar peyniri yüzde 34 zamlanarak 55.5 TL’ye ulaştı.

En ucuz süt 5 lira, bir kilo peynir et fiyatlarıyla yarışıyor İlginizi Çekebilir En ucuz süt 5 lira, bir kilo peynir et fiyatlarıyla yarışıyor Bu kış sadece faturalar üşütmeyecek! İlginizi Çekebilir Bu kış sadece faturalar üşütmeyecek! Gıdada gübre kaynaklı en az yüzde 15 zam beklentisi İlginizi Çekebilir Gıdada gübre kaynaklı en az yüzde 15 zam beklentisi TZOB: Tavuk eti üreticileri, 'kuş gribinde bile bu kadar kötü dönem geçirmedik' diyor İlginizi Çekebilir TZOB: Tavuk eti üreticileri, 'kuş gribinde bile bu kadar kötü dönem geçirmedik' diyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...