Bitcoin 48 bin doların üzerini gördü

Kripto para birimlerinin en yüksek hacimlisi Bitcoin, 48 bin doların üzerine çıkarak tarihi rekorunu kırdı.

Bitcoin 48 bin doların üzerini gördü

Bitcoin, elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamasının ardından kazanımlarını artırarak rekor seviyeye çıktı.

Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklaması yatırımcıları Bitcoin’i hem şirketler hem de yatırım uzmanları için yaygın kullanılan varlık olacağını düşünmeye sevk etti.

Kurumsal yatırımcılar alternatif varlıklar ararken ve bireysel işlemciler ilgiden yararlanırken, Bitcoin iki ayda iki katından fazla yükseldi. Tesla’nın açıklamasının ardından Bitcoin dün üç yıldan uzun sürenin en büyük günlük yükselişini kaydetti.

Bitcoin bugün Asya borsasındaki işlemlerde 48,216 dolar ile rekor seviyede işlem görüyor. Rakip kripto para birimi ethereum günün erken saatlerinde 1,784.85 dolarla rekor seviyeye çıktı.

Dolar başlıca para birimi karşısında değer kaybetti.

YATIRIMCILAR ALTERNATİF ARIYOR

Analistler, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve otomobilleri ve diğer ürünleri için yakın bir gelecekte Bitcoini ödeme şekli olarak kabul etmeyi planladığını açıklamasının, şirketler ve büyük yatırımcılar için daha büyük bir değişimin parçası olduğunu düşünüyor.

Kripto yatırım şirketi BlockTower’ın ortağı Michael Bucella CNBC’de yaptığı açıklamada, “Artık Bitcoin ile bir Tesla satın alabilseniz de, bunu önermem. Bunların, kurumsal ve şirketlerin Bitcoin’e yatırım yapmasının ilk aşamaları olduğu bir durumdayız” dedi.

Yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın yüzde 0 faiz oranları nedeniyle dolar için alternatifler ararken Bitcoin, geçen yılki yüzde 300’lük yükselişin ardından bu yıl yüzde 62 artış kaydetti.

Özellikle Çin’deki merkez bankacıları ve düzenleyiciler, küresel finansın geleneksel işleyişinden büyük bir kopuşla, günlük kullanım için kendi dijital para birimlerini çıkarmaya da başlıyorlar.

Tesla CEO’su Elon Musk uzun zamandır kripto para hayranıydı ancak Tesla’nın bitcoin yatırımı, Bitcoin sektörünü canlandıran bir sürpriz oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Asya Avrupa bitcoin Çin Corona Dolar Ekonomi Elon Musk Ethereum faiz İran Kripto para Merkez Bankası otomobil para Pazartesi Rusya Tesla Twitter uygulama WhatsApp
Loading...