Bitcoin 51 bin doların üzerinde tutundu

2 gün önce 50 bin dolar barajını aşan Bitcoin, 51 bin dolar seviyelerinde hareket ediyor. Artan kurumsal yatırımcı ilgisi, Bitcoin'in yükselişinde etkili oldu.

Bitcoin 51 bin doların üzerinde tutundu

Kripto para piyasalarının en büyük hacimli birimi perşembe günü 52 bin 533 dolar ile yeni zirveyi test ettikten sonra, gelen kar satışlarıyla hafif geri çekilerek 51 bin doların üzerinde tutundu. İkinci sıradaki Ethereum ise, hafta ortasında ilk kez aştığı 1900 dolar sınırın üzerinde işlem görüyor.

Son 24 saat içinde 50 bin 937 ve 52 bin 293 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 1,78 düşüşle 51 bin 84 dolara gerilerken, birimin haftalık kazancı da yüzde 7,67 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi ise yaklaşık 14 milyar dolarlık düşüşle 966 milyar dolardan, 952 milyar dolara geriledi.

KURUMSAL YATIRIMLARIN ETKİSİ

Artan kurumsal alımların da etkisiyle, 7 Ocak’ta tarihte ilk kez 1 trilyon dolar sınırını aşan kripto paraların toplam piyasa hacmi de, 1,5 trilyon dolar sınırını da ilk kez 15 Şubat’ta aştı. Toplam piyasa hacmi son 24 saatte yaklaşık 1 milyar dolar düşüşle 1 trilyon 575 milyar dolardan, 1 trilyon 574 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasalarında, gelen kâr satışlarının etkisiyle son 24 saatte en yüksek hacimli 100 birimden 57 birimin değeri düşerken, bunlardan sekiz tanesi de ilk 10 birimin arasındaydı.

Toplam 8 bin 521 kripto para biriminin işlem gördüğü 34 bin 199 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 60,5’ini Bitcoin oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi ise, 194 milyar dolardan, 52,34 milyar doları Bitcoin olmak üzere 142 milyar dolara geriledi.

FT: Bitcoin'in yükselişi Amerika'nın düşüşünü yansıtıyor İlginizi Çekebilir FT: Bitcoin'in yükselişi Amerika'nın düşüşünü yansıtıyor

BILL GATES: BITCOIN KONUSUNDA TARAFSIZIM

CNBC’nin Squawk Box programında soruları yanıtlayan Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Bitcoin’e yatırım yapmadığını ve herhangi bir fiyat hareketi hakkında tahmin yapmak istemediğini söyledi ve ekledi:

“Bitcoin sahibi değilim, olumsuz bir görüşüm de yok. Bitcoin konusunda tarafsızım. Bitcoin hakkında görüş ne şekilde olursa olsun fiyat yukarı veya aşağı gidebilir. Gelecek öngörüsü yapmanın bir yolu yok.”

Gates, Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla yaptığı yardım çalışmalarında “parayı dijital forma” taşıdıklarını ve “kimin ne yaptığını tam olarak görebildiğini” söyledi.

Microsoft yönetim kurulundan geçen Mart ayında ayrılan Gates, kripto para ve Bitcoin konusunda daha farklı düşünmeye başladı. Yine de Microsoft Başkanı Brad Smith, firmanın Bitcoin’e yatırım yapmak için acil bir planı olmadığını belirtti. (DHA)

Bitcoin dolar için tehdit mi? Yetkili isim açıkladı... İlginizi Çekebilir Bitcoin dolar için tehdit mi? Yetkili isim açıkladı... Bill Gates'ten Elon Musk'a taş: Mars'a para harcayacağına dünyada krizler var İlginizi Çekebilir Bill Gates'ten Elon Musk'a taş: Mars'a para harcayacağına dünyada krizler var Elon Musk: Dahi mi, balon mu, manipülatör mü? İlginizi Çekebilir Elon Musk: Dahi mi, balon mu, manipülatör mü?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...