Borsa İstanbul’dan açığa satış kararı

BİST 100 endeksinde dün yaşanan yüzde 10'a yakın değer kaybının ardından Borsa İstanbul'dan açığa satış tedbiri geldi.

Borsa İstanbul’dan açığa satış kararı

Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınması sonrasındaki ilk işlem gününde yüzde 10’a yakın değer kaybeden ve işlemler için iki kez geçici durdurma kararı verilen Borsa İstanbul’dan yeni karar geldi.

BİST’ten yapılan açıklamada, açığa satışlar için yeni karar açıklandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere, Sermaye Piyasası Kurulunun 11/02/2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca BIST-50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemi yapılabilmektedir. Söz konusu paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.”

Piyasalarda deprem: Borsada işlemler iki kez durduruldu İlginizi Çekebilir Piyasalarda deprem: Borsada işlemler iki kez durduruldu Tahvil faizlerinde ve CDS'te sert yükseliş İlginizi Çekebilir Tahvil faizlerinde ve CDS'te sert yükseliş 'Türkiye geri dönüşü olmayan bir noktaya geldi' İlginizi Çekebilir 'Türkiye geri dönüşü olmayan bir noktaya geldi'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...