Brezilya ekonomisi daraldı

Brezilya ekonomisi 2021'in üçüncü çeyreğinde daraldı. Yüksek enflasyon ve merkez bankasının sıkılaşma yönündeki agresif politikası resesyonu tetikledi.

Brezilya ekonomisi daraldı

Brezilya hükümetinin verilerine göre, Brezilya ekonomisi üçüncü çeyrekte daraldı. Artan enflasyon, yüksek faiz oranları ve şiddetli bir kuraklık Latin Amerika’nın en büyük ekonomisindeki resesyonu tetikledi.

Dün resmi istatistik kurumu IBGE tarafından bildirilen rakamlara göre üçüncü çeyrekte Brezilya’nın gayri safi yurtiçi hasılası önceki çeyreğe göre (GSYİH) yüzde 0,1 azaldı.

YÜKSEK ENFLASYON VE YÜKSEK FAİZ BÜYÜMEYİ DURDURDU

Brezilya’nın corona virüsü pandemisinin en kötüsünden ekonomik toparlanması, enflasyonun çift haneli rakamlara yükselmesi ve merkez bankasını gerilemeye rağmen faizleri agresif bir şekilde artırmaya zorlamasıyla sıçradı.

Brezilya’da daralmaya enflasyonun çift haneli rakamlara yükselmesi ve merkez bankasının faizleri agresif bir şekilde artırması neden oldu.

FAİZ ARTIŞI DURABİLİR

Ekonomistler, Brezilya’daki yüksek enflasyon seviyelerinin, tüketicilerin satın alma gücünü istikrarlı bir şekilde aşındırdığını ve bunun ekonomi üzerinde bir yük olduğunu söyledi.

Bazı analistler, büyüme verilerinin Brezilya Merkez Bankası’nın Aralık toplantısında daha büyük bir faiz oranı artışından vazgeçirebileceğini söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Öncelik yüksek faiz olmayacak İlginizi Çekebilir Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Öncelik yüksek faiz olmayacak Faizde ve dolarda kafa karıştıran mesajlar İlginizi Çekebilir Faizde ve dolarda kafa karıştıran mesajlar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Amerika Brezilya büyüme Corona Cumhurbaşkanı Ekonomi enflasyon faiz indirim Lütfi Elvan Maliye Bakanı Merkez Bankası
Loading...