Çekya’da ucuz akaryakıt kuyruğu: Almanlar da geliyor

Avrupa'daki yüksek akaryakıt fiyatları, Çekya'daki sürücülerin ucuz akaryakıt istasyonlarında kuyruklar oluşturmasına yol açtı. Sürücüler birkaç kron daha ucuza akaryakıt alabilmek için akaryakıt istasyonlarına akın etti. Alman sürücüler de sınıra gelip depolarını Çekya’daki benzin istasyonlarında dolduruyor.

Çekya’da yükselen akaryakıt fiyatları sürücüleri uygun fiyatlı benzin istasyonlarına yöneltiyor. Sürücüler depolarını doldurabilmek için dakikalarca kuyrukta beklerken fiyatların artmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Ortalama kurşunsuz benzin fiyatı en son 2014 Kasım başında 36 kronun (yaklaşık 15.6 TL) üzerindeydi.

Bir yıl önce, sürücüler bir litre benzin için ortalama 28 kron (yaklaşık 12.1 TL) öderken, dizel yakıtta da 2014 Kasım’dan bu yana en pahalı fiyatlar görülüyor.

Geçen yıl litre başına ortalama 27 krona (yaklaşık 11.7 TL) mal olan dizel yakıt ise şuanda 35 kron (yaklaşık 15.1 TL) seviyelerinde seyrediyor.

ZAMLAR SÜRECEK TAHMİNİ

Uzmanlar, yıl başından bu yana yükselişte olan akaryakıt fiyatlarının artan talep karşısında arzın az olmasından kaynakladığını ancak bu artışların özellikle Batı Avrupa'da çok daha fazla olduğunu belirtti.

Analistlerin tahminlerine göre, akaryakıt fiyatları kısa vadede yıl sonuna kadar artmaya devam edecek.

ALMANLAR GELİP, TASARRUF EDİYOR

Tüm Avrupa'da meydana gelen artışlar en çok Almanya'da yaşanırken Alman sürücüler sınıra gelip depolarını Çekya'daki benzin istasyonlarında dolduruyorlar.

Almanya'nın Saksonya eyaletinde bulunan Dresden şehrinde bir litre Natural 95 benzin 1.79 Euro'ya (yaklaşık 20.11 TL) satılırken, Dresden'den yaklaşık 50 kilometre uzakta bulunan Çekya'nın Chlumec kasabasındaki benzin istasyonlarında ise aynı benzinin bir litresi 1,35 Euro'ya (yaklaşık 15.17 TL) satılıyor.

Litre başına 44 sent (yaklaşık 4.94 TL) tasarruf eden Almanlar, depo başına ise 20 (yaklaşık 224 TL) ila 30 Euro (337 TL) arasında değişen önemli bir tasarruf elde ediyorlar.

Çekler ise komşu ülkeler içinde en ucuz akaryakıta sahip olduklarından Almanlar gibi ucuz akaryakıt almak için gidebilecekleri bir komşu ülke bulunmuyor. Bu da Çek sürücüleri ülke içindeki nispeten ucuz benzin istasyonlarına yöneltiyor.

FİYATLAR ÇOK ARTTI

Uygun fiyatlı akaryakıt satan bir benzin istasyonunda kuyrukta bekleyen Jakup Koranek isimli Çek sürücü, “Çekya'da akaryakıt fiyatları çok fazla arttı. Geçen sene yaklaşık 28.50 krona (yaklaşık 12.30 TL) aldığım akaryakıt, bu sene 34.50 kron (yaklaşık 14.90 TL).Artık sürekli buraya geliyorum çünkü burası daha ucuz” dedi. (İHA)

Benzine bir zam daha İlginizi Çekebilir Benzine bir zam daha Benzine zam üstüne zam İlginizi Çekebilir Benzine zam üstüne zam Motorin son 10 günde 87 kuruş zamlandı İlginizi Çekebilir Motorin son 10 günde 87 kuruş zamlandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...