Çin, Avustralya ile ekonomik diyalog mekanizmasını süresiz durdurdu

Huawei yasağı ile başlayan Çin ile Avustralya arasındaki gerilim artıyor. Çin, iki ülke arasındaki Stratejik Ekonomik Diyalog mekanizması kapsamındaki tüm faaliyetleri 'süresiz' olarak durdurduğunu açıkladı.

Çin, Avustralya ile ekonomik diyalog mekanizmasını süresiz durdurdu

Çin ile Avustralya arasındaki gerilim artıyor. Pekin yönetimi, iki ülke arasındaki Stratejik Ekonomik Diyalog mekanizması kapsamındaki tüm faaliyetleri “süresiz” durdurdu.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun (NDRC) karar üzerine yaptığı kısa açıklamada, “Son zamanlarda, bazı Avustralya hükümeti yetkilileri Çin ile Avustralya arasındaki arasındaki normal diyalogu ve işbirliğini Soğuk Savaş zihniyetiyle ve ideolojik ayrımcılıkla bozmaya çalışan adımlar attılar” denildi.

Komisyon, açıklamasında hangi adımların böyle bir eyleme geçilmesine yol açtığını belirtmedi.

AVUSTRALYA DOLARI DEĞER KAYBETTİ

Avustralya doları haberlerin ardından ABD doları karşısında sert gerileyerek 0.7701’e kadar düştü. Avustralya doları dün 0.7747 ABD doları seviyesindeydi.

Avustralya, Çin’in teknoloji devi Huawei’nin ürettiği ekipmanları 5G şebekesinde yasaklayan ilk ülke olmuş ve ilişkiler bu nedenle 2018’de gerilmişti.

İki ülke arasındaki ilişkiler geçen yıl Avustralya’nın yeni corona virüsünün ortaya çıkışına dair bağımsız inceleme çağrısında bulunmasıyla ve Çin’in bu çağrıya ticaret ilişkileri üzerinden misilleme yapmasının ardından bozulmuştu.

Balkanlar'da dev NATO tatbikatı İlginizi Çekebilir Balkanlar'da dev NATO tatbikatı İngiltere-Fransa arasında balıkçılık gerilimi: Savaş gemileri gidiyor İlginizi Çekebilir İngiltere-Fransa arasında balıkçılık gerilimi: Savaş gemileri gidiyor Çin'den Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a tepki İlginizi Çekebilir Çin'den Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a tepki

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Ankara Avustralya Çin Corona Fransa Huawei İngiltere Mansur Yavaş Meral Akşener NATO Teknoloji Türkiye
Loading...