DenizBank’tan yuan dilimli sendikasyon

DenizBank, dolar, euro ve Çin yuanı dilimleri içeren toplam 410 milyon dolarlık sendikasyon kredisi temin etti. İşlem, Çin Yuanı dilimi içeren ilk Türk banka sendikasyonu oldu.

DenizBank’tan yuan dilimli sendikasyon

DenizBank, dolar, euro ve Çin yuanı para birimlerinde 1 yıl vadeli toplam 410 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin etti.

Çin yuanı dilimi içeren ilk Türk banka sendikasyonu olan kredi, turizm, gemicilik, ihracata yönelik sanayi ve tarım başta olmak üzere müşterilerin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullandırılacak.

Emirates NBD Bank PJSC'nin aracı banka olduğu işlem, Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve ICBC Turkey Bank A.Ş. koordinatörlüğünde gerçekleşti.

İşlemin ardından DenizBank'ın sendikasyon kredilerinin büyüklüğü 1.3 milyar dolara ulaştı.

‘ÇİN YUANI CİNSİNDEN REESKONT KREDİSİ KULLANDIRMIŞTIK’

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, işleme ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“410 milyon dolar tutarındaki bu sendikasyonumuzun öne çıkan bir özelliği de; Çin Yuanı cinsinden dilime sahip olması. Ülkemizde bir sendikasyon işleminde bu ilk kez gerçekleşiyor. Müşterilerimize farklı coğrafyalarda çözüm ortağı olmak ve dış ticaret finansmanı ihtiyaçlarına destek olmak uzun yıllardır önceliklerimiz arasında. Aynı desteği, Türkiye ile Çin arasında gelişen ilişkilere paralel olarak bu ülke ile iş yapan müşterilerimize de yoğunlukla vermekteyiz. Çin Yuanı cinsinden TCMB reeskont kredisini, yine 2017 yılında ilk kez kullandıran Türk Bankası DenizBank olmuştu. Önümüzdeki dönemde, Çin bağlantılı dış ticaretin finansmanına verdiğimiz desteği artırarak sürdüreceğiz. Kredinin tüm taraflara hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Elon Musk kırık kalp emojisi paylaştı, Bitcoin sert düştü İlginizi Çekebilir Elon Musk kırık kalp emojisi paylaştı, Bitcoin sert düştü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...