Dünya gıda fiyatları son 1 yıldır ilk defa düşüş gösterdi

Dünya gıda fiyatları Haziran ayında bitkisel yağ, hububat ve süt ürünü fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak geriledi ve 12 ay içerisinde ilk kez düşüş kaydetti.

Dünya gıda fiyatları son 1 yıldır ilk defa düşüş gösterdi

FAO tarafından derlenen, tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, et ve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi Mayıs ayındaki revize 127.8 seviyesinden Haziran ayında 124.6’ya düştü.

Mayıs gıda fiyatları endeksi daha önce 127.1 olarak açıklanmıştı.

YILLIK ARTIŞ 33,9

Yıllık bazda fiyatlar Haziran ayında yüzde 33.9 artış kaydetti.

FAO’nun bitkisel yağ fiyatları endeksi Haziran ayında yüzde 9.8 geriledi. Hububat fiyatları endeksi Haziran ayında aylık oranda yüzde 2.6 gerilese de yıllık bazda %33.8 yükseldi. Mısır fiyatları %5 geriledi. Uluslararası pirinç fiyatları da Haziran’da gerileyerek son 15 ayın en düşük seviyesine indi.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) bu yıl dünya çapında hububat hasadının 2.817 milyar ton ile bir önceki tahminin biraz altında kalacak olsa da rekor seviyede olacağını açıkladı. (REUTERS)

Brexit gıda tedarik zincirini kırdı, İngiltere gıda sorunu ile karşı karşıya İlginizi Çekebilir Brexit gıda tedarik zincirini kırdı, İngiltere gıda sorunu ile karşı karşıya Fed'den enflasyon ve diğer risklere hazırlık vurgusu İlginizi Çekebilir Fed'den enflasyon ve diğer risklere hazırlık vurgusu