‘Erdoğan’ın faizleri düşürme çağrısı Türkiye’yi daha kırılgan hale getiriyor’

Kredi derecelendirme kuruluşu Capital Intelligence Ratings, Cumhurbaşkanı'nın faizleri düşürme çağrılarının Türkiye'nin zaten var olan dışa dönük kırılganlıklarını artırdığını vurguladı.

‘Erdoğan’ın faizleri düşürme çağrısı Türkiye’yi daha kırılgan hale getiriyor’

Kredi derecelendirme kuruluşu Capital Intelligence Ratings, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizleri düşürme çağrısı ülkenin zaten var olan dışa dönük kırılganlıklarını artırırken daha fazla yatırımcının politikaya dair risklerden dolayı ülkeden çıkmasına da neden olabileceğini belirtti.

Capital Intelligence Ratings şirketinde kıdemli ülke analisti Yesenn El-Radhi e-mail ile yaptığı açıklamada, “Para politikasında son yıllarda yaşanan bazı tersine dönüşler ve merkez bankasının sahip olduğu özerkliğin azalması nedeniyle para politikası risklerinin yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi.

El-Radhi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz oranlarının düşürülmesindeki ısrarı Türkiye’nin zaten var olan dışa dönük kırılganlıklarını artırıyor. Para politikasında hızlı bir gevşemeye gidilmesi uluslararası yatırımcının hissiyatını iyice bozabilir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan dün Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri düşürmesi gerektiğini söylerken bu açıklamanın ardından TL, dolar karşısında düşük hacimli piyasada 8.88’e kadar yükselerek yeni tarihi zirveye çıktı. (REUTERS)
Merkez Bankası Başkanı'dan erken gevşeme olmayacak mesajı İlginizi Çekebilir Merkez Bankası Başkanı'dan erken gevşeme olmayacak mesajı

Atilla Yeşilada: Faizi indiremezler, indirirlerse kuru tutamazlar İlginizi Çekebilir Atilla Yeşilada: Faizi indiremezler, indirirlerse kuru tutamazlar Dolar/TL'de tarihi seviye İlginizi Çekebilir Dolar/TL'de tarihi seviye

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...