Ertem: Hiçbir sermaye kontrolü gündemde değil

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem yumuşak ya da sert hiçbir şekilde sermaye kontrolünün gündemde olmadığını belirterek, dalgalı kur rejiminden taviz verilmeyeceğini açıkladı.

Ertem: Hiçbir sermaye kontrolü gündemde değil

Cumhurbaşkanlığı ekonomi politikalarından sorumlu başdanışmanı Cemil Ertem, TCMB’nin uyguladığı dalgalı kur rejiminden kesinlikle taviz verilmeyeceğini, yumuşak veya sert hiçbir sermaye kontrolünün gündemde olmadığını söyledi.

Ertem yaptığı açıklamada sermaye kontrolü gibi iddiaların “hayal ürünü” olduğunu ifade ederek, “Merkez Bankası dalgalı kur rejimi uyguluyor ve bundan kesinlikle taviz verilmeyecek. (TCMB Başkanı) Kavcıoğlu da aynı şekilde düşünüyor. Dolayısıyla kambiyo rejiminden hiçbir şekilde taviz verilmeyecek. Yumuşak ya da sert hiçbir şekilde sermaye kontrolü gibi bir gündem yok” dedi.

TÜRKİYE YATIRIMCILARIN GÜVENEBİLECEĞİ BİR ÜLKE

Ertem Türkiye’nin yabancı yatırımcıların “her türlü düzenlemede güvenebileceği” ülkelerden olduğunu belirterek, “Bugüne kadar ki uygulamalar da bunu gösteriyor. Türkiye, mali disiplin, tam açık piyasa ekonomisi ve dalgalı kur rejimine dayalı üç ayaktan oluşan bir çerçevede hareket ediyor ve bundan vazgeçilmeyecektir” dedi.

TCMB başkanlığından Naci Ağbal’ın aniden alınmasının ardından geçen hafta yabancı yatırımcılar Türk varlıklarından çıkış yaparken TL yüzde 10’a yakın değer kaybetti. Yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ani bir faiz indiriminin gündemde olmadığını belirtmiş olsa da, yatırımcılar çeşitli şekillerde sermaye çıkışını zorlaştıracak adımların atılmasından endişe ediyorlardı.

Ertem, bu ay açıklanan ekonomik reform programı ile kamu borcunun gayrı safi yurt içi hasılaya oranının daha aşağı çekilmesinin de mümkün olduğunu ifade etti. (Reuters)

Sarayda dolar gerginliği İlginizi Çekebilir Sarayda dolar gerginliği Merkez Bankası'nın kararını Bulut ve Ertem önden duyurdu İlginizi Çekebilir Merkez Bankası'nın kararını Bulut ve Ertem önden duyurdu

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...