Euro bölgesinde enflasyon beklentilerin üzerinde arttı

Eurostat verileri, Euro bölgesindeki enflasyonun eylül ayında yıllık bazda yüzde 3.4 ile beklentilerin üzerinde arttı​​​​​​​ğını ortaya koydu. Böylece, Avrupa'daki enflasyon 2008 Eylül'den bu yana ölçülen en yüksek seviyeye çıktı.

Euro bölgesinde enflasyon beklentilerin üzerinde arttı

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu Eurostat’ın öncü verilerine göre, Euro bölgesinde enflasyon eylül ayında yıllık bazda yüzde 3.4 ile beklentilerin üzerinde arttı​​​​​​​.

Geçen ay bu veri ​yüzde 3 seviyesinde açıklanmıştı.

Eurostat’tan yapılan açıklamada, enerji ve işlenmemiş gıda fiyatları dışarıda tutularak hesaplanan çekirdek enflasyonun ise ​yüzde 1.9 ile beklentiler seviyesinde yükseldiği belirtildi.

13 YILIN ZİRVESİNE ÇIKTI

Enflasyon, eylül ayında Fransa’da yüzde 2.7, Hollanda’da yüzde 2.9, İtalya’da yüzde 3, Belçika’da yüzde 3.8, İspanya’da yüzde 4, Almanya’da yüzde 4.1 ve Estonya’da yüzde 6.4 olarak belirlendi.

Bu, Euro Bölgesi enflasyonunun son 13 yılın zirvesine çıkması anlamına geliyor.

Çekirdek enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 1.6 seviyesinde açıklanmıştı.​ (REUTERS)

Dünyanın önemli merkez bankalarından enflasyon açıklamaları İlginizi Çekebilir Dünyanın önemli merkez bankalarından enflasyon açıklamaları Euro bölgesi enflasyonu temmuzda yükseldi İlginizi Çekebilir Euro bölgesi enflasyonu temmuzda yükseldi ECB baş ekonomisti: Delta varyantının euro bölgesine etkisi sınırlı olacak İlginizi Çekebilir ECB baş ekonomisti: Delta varyantının euro bölgesine etkisi sınırlı olacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...