Sözcü Plus Giriş

Evden çalışmada lider Finlandiya

Salgın ile birlikte evden çalışma yaygınlaşırken, 2020 yılında Avrupa ülkelerinde evden çalışma oranı yüzde 12,3 olarak kayıtlara geçti. Avrupa ülkeleri arasında liderliği ise Finlandiya kaptı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:21, 20/05/2021
Evden çalışmada lider Finlandiya

Eurostat (Avrupa İstatistik Ofisi) verilerine göre, ülkelere göre evden çalışma oranları belli oldu. Böylelikle 2020 yılında Avrupa ülkelerinde evden çalışma oranı yüzde 12,3 olarak kayıtlara geçti.

Evden çalışma oranı yıllar içinde daha fazla yaygınlaşırken, 2018 yılında bu oran yüzde 3.2 olarak belirlenmişti. Evden çalışmanın 2019 yılında yüzde 10.8 yükseldiği saptandı.

Avrupa ülkeleri arasında evden çalışmanın en yaygın olduğu ülke ise yüzde 25.1 ile Finlandiya olurken, ikinci sıraya yüzde 23.1 ile Lüksemburg, üçüncü sıraya ise yüzde 21.5 ile İrlanda'nın yerleştiği görüldü.

Bu veriler 15-64 yaş arası kişileri kapsarken, kadınların erkeklerden daha fazla evden çalıştığı gözlendi. Listenin son sırasında yüzde 4.7 ile Norveç yer alırken, Türkiye listede yer almadı.

İlginizi ÇekebilirUkrayna'da aşı temin yavaşlığı sebebiyle sağlık bakanı görevden alındıUkrayna'da aşı temin yavaşlığı sebebiyle sağlık bakanı görevden alındıİlginizi ÇekebilirPandemi, çalışanları istifa edip girişimci olmaya teşvik ettiPandemi, çalışanları istifa edip girişimci olmaya teşvik etti