Tutanaklar: Fed varlık alımlarını azaltmaya bu yıl başlayabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarına göre, üyelerin çoğu, aylık tahvil alım tutarının bu yıl içinde azaltılacağını öngördü. Dün 8,44'e kadar gerileyen dolar/TL, bu sabah 8,52'yi gördü.

Tutanaklar: Fed varlık alımlarını azaltmaya bu yıl başlayabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) tutanakları, yetkililerin ekonomiye verilen desteğin azaltılması için belirlenen istihdam hedefine “bu yıl içerisinde” ulaşılacağını düşündüklerini, ancak para politikasının bundan sonra nasıl evrilmesi gerektiği konusunda fikir ayrılığı yaşadıklarını ortaya koydu.

Fed’in 27-28 Temmuz’da gerçekleştirdiği para politikası toplantısının tutanaklarına göre Fed üyelerin çoğu, merkez bankasının aylık tahvil alım tutarının bu yıl içinde azaltılacağını öngördü.

Tutanakların açıklanmasının ardından dolar/TL, 8,52’ye kadar yükseldi. Kur dün 8,44’e kadar gerilemişti.

ZAMAN VE MİKTAR TARTIŞILIYOR

Fed şu anda her ay 120 milyar dolar tutarında Hazine tahvili ve konut kredisine dayalı menkul kıymet alarak borçlanma faizlerinin düşük kalmasını sağlıyor ve ekonomiye destek oluyor.

Ancak üyeler aralarında tahvil alımlarının ne zaman ve ne miktarda azaltılmaya başlanacağının konusunda hem fikir değiller.

DELTA VURGUSU

Tutanaklar ayrıca üyelerin ekonomik toparlanma üzerinde enflasyon, işsizlik ya da corona virüsü vakalarının hangisinin daha yoğun risk yarattığı üzerinde mutabık olamadığını orya koydu.

Fed üyeleri istihdam artışı sağlayan aşırı gevşek para politikasına biraz daha vakit sağlamak için artan fiyatlara karşı “sabırlı” tutum sergileyip sergilememeyi tartışırken “Delta varyantının yayılmasının çalışanların işe, öğrencilerin de okula dönüşlerini geciktirerek ekonomik toparlanmaya zarar verebileceği ihtimaline” de dikkat çektiler.

Ödenmeyen kredilerin takibi yapılmıyor İlginizi Çekebilir Ödenmeyen kredilerin takibi yapılmıyor En büyük varlık fonundan 6 ayda 111 milyar dolar getiri İlginizi Çekebilir En büyük varlık fonundan 6 ayda 111 milyar dolar getiri
ABD banka Corona Dolar Ekonomi enflasyon FED Merkez Bankası Norveç para Türkiye