Haziranda en çok dolar kazandırdı

En yüksek aylık reel getiri, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde yüzde 0,95 oranında dolarda gerçekleşti.

Haziranda en çok dolar kazandırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Haziran ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları verisini açıkladı. Buna göre, en yüksek aylık reel getiri, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 0,95 oranında dolarda gerçekleşti. Ancak aynı dönemde yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde dolar yüzde 1,06 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

ALTI AYLIK GETİRİDE DOLAR ZİRVEDE

Altı aylık değerlendirmeye göre dolar; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,98 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlarken; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,49 oranında yatırımcısına kaybettirdi.
Aynı dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19,15, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,02 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIK DEĞERLENDİRMEDE EN YÜKSEK GETİRİ EURODA

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Euro; TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,08 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı oldu.

Yıllık değerlendirmede,. TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yüzde 13,66, BIST 100 endeksi yüzde 8,23 ve dolar yüzde 7,50 oranlarında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 7,89 ve DİBS yüzde 15,79 oranlarında kaybettirdi. (İHA)

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı İlginizi Çekebilir Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı Üreticinin enflasyonu dudak uçuklattı İlginizi Çekebilir Üreticinin enflasyonu dudak uçuklattı IMF'den Fed yorumu: 2022 sonunda faiz artırması gerekebilir İlginizi Çekebilir IMF'den Fed yorumu: 2022 sonunda faiz artırması gerekebilir