İran’dan Türkiye’ye turizmde iş birliği önerisi

İran'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Ferazmend, Türkiye ile İran’ın turizmde büyük ve güzel cazibelere sahip olduğunu belirtti. Ferazmend iki ülkenin turizm alanında iş birliği yapabileceğini kaydetti.

İran’dan Türkiye’ye turizmde iş birliği önerisi

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu, İran Büyükelçisi Ferazmend'i ziyaret etti. EMD Başkanı Turgay Türker, görüşmede Büyükelçi Ferazmend'e derneğin çalışmalarından bahsetti.

Türker, Ferazmend'e EMD'nin kapsamlı çalışması sonucu ortaya çıkan “Ekonomi, Siyaset, Medya: Başkalaşımın Öyküsü” kitabını hediye etti.

Türkiye ile İran arasındaki ekonomik ilişkilerin gündeme geldiği görüşmede Ferazmend, şu açıklamaları yaptı:

AMBARGOLAR TİCARETİ VURDU

Türkiye-İran arasında çok derin ve geçmişe dayalı ilişkiler var. İki ülkenin en başta enerji, petrokimya ve demir çelik sektörü olmak üzere çok çeşitli alanlarda ticareti var.

İki ülkenin belirlediği hedeflere yönelik adımları atmak istiyoruz. Tek taraflı ve haksız ambargolardan dolayı iki ülke ticaret hacmi 2019 ve 2020 yılında, 2018 yılına göre çok büyük düşüş yaşadı.

Düşüş nedeniyle 2018 yılında ticaret hacmi 10 milyar dolardı, 2019 yılında 6,5 milyara düştü, 2020 yılında maalesef 4 milyar dolardan daha aşağı düştü.

Bunda 2019 yılı mayıs ayında petrol ihracatımızın ambargolar nedeniyle sıfıra inmesi etkili oldu. Türkiye, her zaman Amerika'nın zalimce ve kanun dışı ambargolarına karşı çıkmıştır, doğru açıklamalar yapmıştır.

İran'a yönelik ambargolar Türkiye'nin gelirlerine ve ekonomisine de zarar veriyor. İran, ambargolar nedeniyle milyarlarca dolar zarara uğradı. Ambargolar, İran'ın ekonomik sistemini çökertmek için uygulanıyor.

Türkiye ile İran arasında turizmde iş birliği İlginizi Çekebilir Türkiye ile İran arasında turizmde iş birliği

TURİZMDE İŞ BİRLİĞİ FIRSATI

İran ve Türkiye arasında turizm alanında işbirliği yapmak için büyük fırsat var. Bu hem iki ülke arasında hem üçüncü ülkelerde işbirliği olabilir. Korona öncesinde İran'dan Türkiye'ye 2.5 milyon turist geliyordu. Türkiye'den de 700 bin ile 1 milyon turist, İran'ı ziyaret ediyordu.

Türkiye ile İran'daki turizm kurumları çeşitli toplantılar yapıyor, ortaklık belgeleri imzalandı. Kararlaştırılan programlardan birisi 2021 Türkiye-İran Kültürel Yılı ilan edilmesiydi. Ama coronadan dolayı gecikti. Ortak kültürü ve turizmi destekleme programları söz konusuydu.

İranlı turistler otelleri doldurdu! Öğrenci pansiyonlarında kaldı İlginizi Çekebilir İranlı turistler otelleri doldurdu! Öğrenci pansiyonlarında kaldı

İRAN İLE TURİZM KORİDORU

Turizm paketleri belirlenmişti. İran'a gelen bir turistin Türkiye'ye; Türkiye'ye gelen bir turistin de devamında İran'a gidebilmesiyle ilgili bir program planlanıyordu. İran ve Türkiye turizm açısından büyük ve güzel cazibelere sahip.

İki ülkenin turizm alanındaki iş birliği hem Avrupa hem Asya'daki turistler için gerçekten çok cezbedicidir. Tür iye olan ekonomik ilişkilerimizin azalışları tekrar artacaktır, biz buna inanıyoruz.

Korona bize şunu öğretti yeni imkanlar yeni yollar özellikle komşularımızla bize açabilir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Amerika Ankara Asya Avrupa Dolar Ekonomi İran korona öğrenci Ramazan söz Türkiye Van
Loading...