Sözcü Plus Giriş

İşçi daha çok üretti daha az pay aldı

DİSK-AR raporu, işçinin milli gelirden aldığı pay azalırken, sermayenin bu dönemde gelir artışı sağladığını ortaya koydu.

Özlem ERMİŞ BEYHAN
Güncellenme: 07:24, 03/06/2021
İşçi daha çok üretti daha az pay aldı

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Pandemi eşitsizlikleri artırıyor. Bu zor dönemde milli gelirden aldığı pay artması gerekenler işçilerken, bunun tam tersinin gerçekleştiğini görüyoruz” dedi. Çerkezoğlu, TÜİK, Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 1. Çeyrek verilerini ortaya koyan DİSK-Ar raporunu yorumlarken, yüzde 7'lik milli gelir artışının ücretlere yansımadığını vurguladı.

DİSK Başkanı, “Gayrisafi Katma Değer içinde işgücü ödemelerinin payı son bir yıllık dönemde 3.5 puan azalarak yüzde 35.5'e geriledi. Öte yandan sermaye gelirlerini ifade eden net işletme artığı ise bir yılda 3.9 puan artarak yüzde 45.8 oldu. Dolayısıyla işçiler daha fazla üretirken büyümeden pay alamamaya devam ediyor” dedi.

Büyümeden pay için % 24 zam gerekiyor

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, “Enflasyon ve sanayideki büyümeyi hesaba katarsak büyümenin ücretlere yansıması için ücretlerin genel olarak yüze 24.1, sanayide ise yüzde 28.8 artması gerekirdi. Oysa işçi ücretleri büyümeden pay alamamak bir yana enflasyonun bile altında kaldı” diye konuştu.

Arzu Çerkezoğlu

İlginizi Çekebilirİşçi dayanışmasına ‘leş kargası' gölgesiİşçi dayanışmasına ‘leş kargası' gölgesiİlginizi ÇekebilirAKP'li başkandan şok yorum: Ekonomiyle alakalı intihar olmaz, o zaman ülkenin yarısı intihar etsinAKP'li başkandan şok yorum: Ekonomiyle alakalı intihar olmaz, o zaman ülkenin yarısı intihar etsinİlginizi ÇekebilirTürk-İş ve Hak-İş'ten 700 bin kamu işçisi için 4800 TL'lik taban ücret talebiTürk-İş ve Hak-İş'ten 700 bin kamu işçisi için 4800 TL'lik taban ücret talebi
Yayınlanma Tarihi:05:00,