Sözcü Plus Giriş

İşçi dayanışmasına ‘leş kargası’ gölgesi

Kamudaki 700 bin işçinin zammını belirlemek için ortak hareket etme kararı alan Türk-İş ile Hak-İş’in arası açıldı.

Erdoğan SÜZER
Güncellenme: 07:25, 03/06/2021
İşçi dayanışmasına ‘leş kargası’ gölgesi

Kamu işçilerine yapılacak zam ve sosyal hakları belirlemek üzere pazarlık masasındaki hükümetin karşısına ilk kez birlikte çıkan Türk-İş'le Hak-İş'in arasına “leş kargası” gölgesi düştü. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'ın kürsüden yaptığı konuşmada rakip sendikacılar için “leş kargası” benzetmesinde bulunması Türk-İş'ten büyük tepki aldı. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Arslan'ın “çirkin” ifadesinin yeni kurulan işçi dayanışmasına sekte vurduğunu söyledi.

Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Mahmut Arslan, Hak-İş'e bağlı Öz-Sağlık İş Sendikası'nın önceki gün düzenlediği Sağlık İşçileri Çalıştayı'nda, “Taşerondan kadroya geçiş mücadelesinde işçiyi yalnız bırakanlar, kadro alacağına inanmayanlar, bizim mücadelemizin başarıya ulaşmasının ardından işyerlerine leş kargaları gibi saldırdılar. Önce Sağlık Bakanlığı'nda, sonra Aile Bakanlığı'nda” ifadesini kullandı.

Mahmut Arslan

Bu sözlere sert tepki, aynı zamanda Hak-İş'le birlikte hükümete karşı pazarlık masasında oturan Ramazan Ağar'dan geldi. Taşeron işçiler için asıl mücadeleyi Türk-İş'in verdiğini belirten Ağar, “Hak-İş Genel Başkanı'na yakışmayan bu çirkin ifade, 2021 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri başta olmak üzere Türk-İş'in son dönemde işçilerin hak ve menfaatlerini diğer sendikal yapılarla birlikte savunma yönündeki çabalarına da sekte vurmuştur” dedi.

İlginizi ÇekebilirTürk-İş ve Hak-İş'ten 700 bin kamu işçisi için 4800 TL'lik taban ücret talebiTürk-İş ve Hak-İş'ten 700 bin kamu işçisi için 4800 TL'lik taban ücret talebi

 

İlginizi ÇekebilirAKP'li başkandan şok yorum: Ekonomiyle alakalı intihar olmaz, o zaman ülkenin yarısı intihar etsinAKP'li başkandan şok yorum: Ekonomiyle alakalı intihar olmaz, o zaman ülkenin yarısı intihar etsinİlginizi Çekebilirİşçi daha çok üretti daha az pay aldıİşçi daha çok üretti daha az pay aldı

 

Yayınlanma Tarihi:05:00,