JP Morgan faiz indirimi öngörüsünü açıkladı

Dev yatırım bankası JP Morgan, TCMB'nin faiz indirimlerine eylül ayında başlamasını bekliyor. Merkez Bankası dün politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 200 baz puan artırarak yüzde 19'a yükseltmişti.

JP Morgan faiz indirimi öngörüsünü açıkladı

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan tarafından hazırlanan raporda, bankanın dünkü 200 baz puan faiz artırım kararının güçlü ve proaktif bir adım olduğu belirtildi.

Raporda yatırımcıların TCMB’nin gerektiği zaman faiz adımı atacağı konusunda rahatlamaları gerektiğinin altı çizildi. Faiz artırımının kredibilite artışı ve kredi büyümesini sınırlama yoluyla hedefine hizmet edeceği öngörüldü.

Dezenflasyon sürecinin TCMB’nin diğer politika üreticilerden alacağı desteğe bağlı olduğu yorumunu yapan kuruluş, Başkan Ağbal’ın göreve gelmesinin ardından yapılan faiz artırımının 875 baz puana yükseldiğinin altını çizdi.

Enflasyonda nisan ayında yüzde 16,3’le zirve tahmin eden JP Morgan, rakamın eylül ayına kadar yüzde 15’in üzerinde ya da civarında olacağını belirtti. Yıl sonunda ise enflasyonu yüzde 11,2 öngördü.

FAİZ İNDİRİMİ EYLÜL AYINDA
TCMB'nin bir sonraki adamının faiz indirimi olmasını beklediğini belirten kurum, 'Bu adımın eylül ayında 100 baz puan olacağını öngörüyoruz. Küresel risk iştahında artış ya da enflasyonda düşüş gevşetme adımlarını öne çekebilir' ifadelerini kullandı. Raporda bankanın gerekmesi halinde ek sıkılaştırma yapacağını belirtmeye devam etmesinin de önemli olduğunu aktardı.

BEKLENTİLER REVİZE EDİLİYOR

Merkez Bankası’nın (TCMB) dün faizleri beklenenden daha fazla artırması sonrası bazı analistler beklentileri Türkiye’nin yıl boyunca daha da sıkı bir para politikası izleyeceği yönünde revize ediyorlar.

Analistler faiz artışının kasım ayında göreve getirilen TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın önemli bir kredibilite testini daha atlatmış olduğunu da belirtiyorlar.

Goldman Sachs bu adım sonrasında yıl sonu politika faiz oranı beklentisini yüzde 17.5’ten yüzde 18’e yükseltirken dördüncü çeyreğe kadar herhangi bir indirim yapılmayacağını öngördü.

Commerzbank’tan Tatha Ghose’da bu yıl için daha sıkı bir para politikası izleneceği tahmininde bulunurken yıl sonu faiz oranı beklentisini yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltti ve TL’nin bir miktar daha kazanacağını öngördüklerini ifade etti.

Ghose müşterileri için yazdığı notta “Faizlerin beklenenden fazla artırılmasıyla büyük ihtimalle enflasyon hedefinde politik taleplere bakılmaksızın ne kadar ciddi olunduğu mesajı verilmek amaçlandı” dedi.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE ARTIRDI

Merkez Bankası (TCMB) politika faizini 100 baz puan olan beklentilerin ötesinde 200 baz puan yükselterek yüzde 19’a çekerken karar metninde gerekirse ilave parasal sıkılaşma yapılacağına dair ifade de korundu.

PPK metinde “…gelişmelerin enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerinde oluşturduğu yukarı yönlü riskleri dikkate alarak, önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir… Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır” denildi.

PPK açıklamasında, “İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Öte yandan, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır” denildi. PPK metni şöyle devam etti:

“Gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale geleceği beklentisi korunmakla birlikte, son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artış, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirmektedir.”

Merkez'in sürpriz faiz kararı için uzmanlar ne dedi? İlginizi Çekebilir Merkez'in sürpriz faiz kararı için uzmanlar ne dedi? Merkez Bankası faiz kararını açıkladı İlginizi Çekebilir Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...