Sözcü Plus Giriş

Merkez Bankası: Zamların etkisi ocak ayında görülecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), aylık fiyat gelişmeleri raporunda elektrik, doğalgaz ve İstanbul şebeke suyu zamlarının ocak ayında enflasyona yansıyacağını belirtildi.

Güncellenme: 10:59, 05/01/2021
Merkez Bankası: Zamların etkisi ocak ayında görülecek

Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayında yüzde 1.25 artarak 2020 yılını yüzde 14.6 seviyesinde tamamlayan enflasyona ilişkin yayımladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda şunları belirtti:

*Ocak ayında, (enerji) grup enflasyonu üzerinde elektrik, doğalgaz ve İstanbul şebeke suyu fiyat ayarlamalarının etkisi görülecek.

*Yıllık enflasyondaki artışın ana belirleyicisi temel mallar olurken, dayanıklı mal ve giyim gruplarındaki ayrışma sürmüştür.

*Dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkileri, talep koşulları ve uluslararası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışları alt kalemler genelinde güçlü seyretti.

*Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu ve eğilimleri yükseldi.

*Bu dönemde petrol fiyatlarındaki artışla birlikte enerji enflasyonu yükselirken, hizmet enflasyonundaki artış görece sınırlı kaldı.

*Gıda grubunda yıllık enflasyon baz etkisiyle sınırlı ölçüde gerilese de, temel girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarındaki gelişmelerin de etkisiyle fiyatlar artış eğilimini sürdürdü.

İlginizi ÇekebilirElektrik ve doğalgaza zamElektrik ve doğalgaza zam İlginizi ÇekebilirAlkollü içeceklere ÖTV zammıAlkollü içeceklere ÖTV zammı
Yayınlanma Tarihi:10:38,