Pandemide zenginlerin süperyat siparişleri patladı

İngiliz Financial Times gazetesi, pandemide servetleri artan ve inziva arayan zenginlerin süperyat siparişlerinin rekor düzeye yükseldiğini yazdı.

Pandemide zenginlerin süperyat siparişleri patladı

Pandemi döneminde ekonomik krize rağmen servetlerini büyüten zenginlerin süperyat talebi rekor düzeye ulaştı.

Lüks yaşan dergisi Boat International'ın paylaştığı verilere göre, 2021'in 1 Ocak-17 Mayıs döneminde 1 milyar pound (12,1 milyar TL) değerinde toplam208 süperyat satıldı. Bu rakam, geçen senenin aynı dönemindeki satış rakamının 131 adet üzerinde oldu.

‘ZENGİNLER LÜKS VE İNZİVA ARIYOR’

İngiliz Financial Times'ın (FT) “Zenginler lüks ve inziva ararken süperyat siparişleri arttı” başlıklı haberine göre, İtalya'nın Forli bölgesindeki yat üreticisi Ferretti, 2021'in ilk çeyreğinde 56 yat teslimatı yaptıklarını ve bu rakamın rekor olduğunu açıkladı. Şirket, tahminlerin çok üzerinde olan siparişler için “fantastik hızda artıyor” dedi.

Yat üreticileri, pandemi sırasında varlık fiyatlarındaki yükselişle servetleri artan zenginlerin tekne almaya ya da mevcut teknelerini daha büyükleriyle değiştirmeye yöneldikleri görüşünde.

SERVETLERLE BİRLİKTE SÜPERYAT TALEBİ ARTTI

İtalya'nın Toskana bölgesindeki Benetti Yatları'nn CEO'su Marco Valle, “Salgınla birlikte insanlar hayatlarının aniden değişebileceğini fark ettiler ve algıları değişti. Anı değerlendirmek istediler. Hisse değerleri dramatik bir şekilde yükseldi ve biz de doğru ürünlerle bu duruma karşı hazırdık” dedi.

Pandemi nedeniyle tekne fuarları iptal edilse de bu durum süperyatlara dönük talebin önüne geçemedi ve online kanallardan siparişler arttı.

Hollandalı bir yat üreticisi olan Damen Yachting'in yöneticisi Rose Damen, “Tekne fuarlarının olmadığı bir dönemde en fazla sipariş aldığımız bir yıla imza attık” dedi. Şirketin siparişlerinin son bir yılda 800 milyon euro arttığı aktarıldı.

Öte yandan, yat üreticileri, zengin müşterilerinin fazla pazarlık yapmasından ve maliyetlerdeki artıştan yakındı.

Milyon dolarlık süper yatın haftalık kirası dudak uçuklattı İlginizi Çekebilir Milyon dolarlık süper yatın haftalık kirası dudak uçuklattı Yalıkavak Marina'dan Mehmet Ağar açıklaması: Görevi sona erdi İlginizi Çekebilir Yalıkavak Marina'dan Mehmet Ağar açıklaması: Görevi sona erdi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...