Perakende satış hacmi yıllıkta arttı, aylıkta azaldı

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,0 arttı. Mayıs ayı perakende satış hacmi bir önceki aya göre ise yüzde 6,1 azaldı.

Perakende satış hacmi yıllıkta arttı, aylıkta azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Mayıs ayı Perakende Satış Endeksleri verisini açıkladı.

Buna göre, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 39,0, otomotiv yakıtı satışları yüzde 28,5 arttı.

PERAKENDE SATIŞ HACMİ YÜZDE 6 AZALDI

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 6,1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 6,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,2 azaldı.

CİRODA YILLIK YÜZDE 49 ARTIŞ

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 28,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 62,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 60,2 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,1 azaldı.

TCMB enflasyon ile faiz arasında sıkıştı İlginizi Çekebilir TCMB enflasyon ile faiz arasında sıkıştı Üreticinin enflasyonu dudak uçuklattı İlginizi Çekebilir Üreticinin enflasyonu dudak uçuklattı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...