Piyasalarda deprem: Borsada işlemler iki kez durduruldu

Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi güne yüzde 6,65 düşüşle başladı, işlemler geçici olarak durduruldu. İşlemler saat 10.30'da tekrar başladı ancak düşüşün yüzde 7'yi aşması sonrasında işlemler ikinci kez durduruldu. İşlemler 11.08'de tekrar başladı.

Piyasalarda deprem: Borsada işlemler iki kez durduruldu

Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Kararı ile Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınması piyasalarda şok etkisi yaratırken, Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi güne yüzde 6,65 düşüşle 1.427 puandan başladı. Bankacılık endeksinde açılıştaki kayıp yüzde 8,13’e ulaştı.

Kaybın yüzde 5’i aşması üzerine işlemlere ara verilen Borsa İstanbul’da, 10.30’da tekrar işlemler başladı ancak kaybın yüzde 7’yi aşması üzerine ikinci kez endekste devre kesici uygulaması oldu.

BİST’ten yapılan ikinci açıklamada “Borsamız Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durdurulmuştur” denildi.

İşlemler 11.08’te tekrar başladı.

Borsa İstanbul’da kayıplar en fazla yüzde 9,75’lik oranı gördü. Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda düşüş yüzde 10’u buldu ve taban görüldü.

İLK KEZ OLDU

Borsa İstanbul’da endeks bazında devre kesici uygulaması, 10 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe girdi ve ilk kez bugün uygulandı.

10 Ağustos 2020 tarihi öncesinde Borsa İstanbul’da sadece hisse bazında devre kesici uygulaması vardı.

Yüzde7’yi gün içinde tekrar aştığında, üçüncü kez devre kesici uygulaması devreye girmiyor.

‘USULSÜZ AÇIĞA SATIŞ’ UYARISI

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, usulsüz işlemler için uyarı geldi:

“Borsa İstanbul A.Ş. olarak piyasalarımızın etkin, güvenilir ve şeffaf bir ortamda işleyişini teminen Borsamız piyasalarında gerçekleştirilen işlemler gözetim faaliyeti kapsamında anlık ve sürekli olarak izlenmekte olup, yatırım kuruluşlarımızın ve yatırımcılarımızın mevzuata uyum konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri önemle rica olunur. Aksi durumda, usulsüz açığa satış işlemleri başta olmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsamız düzenlemelerine uygun olmayan işlemlere karşı gerekli her türlü tedbirin alınacağı, inceleme ve denetim faaliyetlerinin titizlikle icra edileceği hususları kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

DÖVİZ VE ALTIN VADELİ İŞLEMLERDE ÜST FİYAT LİMİTİ ARTIRILDI

Öte yandan, Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada “Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) işlem gören USD/TL, EUR/TL, RUB/TL ve CNH/TL döviz vadeli işlem sözleşmeleri ile Gram/TL altın vadeli işlem sözleşmelerinde uygulanan %10 oranındaki üst fiyat limiti oranları bugün için %20’ye çıkarılmıştır” denildi.

İlk geçici durdurma kararının ardından Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

“Saat 09:55 itibarıyla endekse bağlı devre kesici tetiklenmiş ve Pay Piyasasındaki tüm işlem sıralarında, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasındaki (VİOP) Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası (BAP) Pay Senedi Repo Pazarında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 10:20’de tek fiyat emir toplama, 10:25’de eşleştirme yapılacak ve 10:30’dan itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir. Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 10:20’de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 10:30’dan itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler 10:30’dan itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir.

VİOP’taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı’nda işlemler saat 10:30’da yeniden başlayacaktır.”

Türk Lirası'nda sert değer kaybı İlginizi Çekebilir Türk Lirası'nda sert değer kaybı Ekonomistler Naci Ağbal'ın görevden alınmasına ne dedi? İlginizi Çekebilir Ekonomistler Naci Ağbal'ın görevden alınmasına ne dedi?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...