Plastik sanayicilerinden kur uyarısı: Üretim durabilir

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Ömer Karadeniz, döviz kurundaki son rekor artışlara dikkat çekerek, "Üretim sayesinde ayakta duran sanayimiz, bu hızlı yükselişler ve doğuracağı sonuçların önüne geçilmediği sürece üretim yapamaz hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak" dedi.

Plastik sanayicilerinden kur uyarısı: Üretim durabilir

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) döviz kurundaki hızlı yükseliş nedeniyle halihazırda ham madde fiyatları ve bulunurluğu konusunda sorunlar yaşayan üretici şirketlerin faaliyet koşullarını daha da zorlaştırdığını söyledi.

TL bu hafta salı günü keskin şekilde yüzde 10’un üzerinde değer yitirirken son 12 günün 11’inde toplam yüzde 20 değer yitirdi. Yıl başından bu yana TL’nin değer kaybı yüzde 45’i buldu.

TL’deki değer kaybı plastik gibi ağırlıklı ithal girdi kullanan ve tedarik zinciri kaynaklı sorunlar nedeniyle yüksek taşıma maliyeti bulunan sektörlerin faaliyetlerini zorlaştırıyor.

ÜCRET TARİFESİ OLUŞTURMAKTA ZORLUK

PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Karadeniz, kurdaki yükselişten dolayı sanayicinin nihai ürün için ücret tarifesi oluşturmakta zorlanacağını ve iç pazarda talebin azalacağını ifade ederek şunu söyledi:

“Üretim sayesinde ayakta duran sanayimiz, bu hızlı yükselişler ve doğuracağı sonuçların önüne geçilmediği sürece üretim yapamaz hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.”

“Son dönemde döviz kurlarındaki hızlı yükselişlerden kaynaklı risk ve belirsizliklerin giderek artması, ham madde konusunda sıkıntı çeken sanayicimizi daha zorlu bir sürecin içine sürüklüyor” diyen Karadeniz, sektörün bu zorluklara rağmen üretime devam etmesi gerektiğini ifade etti. (REUTERS)

Kurdaki artışın etkileri sürüyor: Un ve makarnaya büyük zam İlginizi Çekebilir Kurdaki artışın etkileri sürüyor: Un ve makarnaya büyük zam Döviz krizi yayıncılık sektörünü vurdu: Üretim durma noktasına geldi İlginizi Çekebilir Döviz krizi yayıncılık sektörünü vurdu: Üretim durma noktasına geldi İhracatçının ham madde ve kur çıkmazı: Siparişler iptal ediliyor İlginizi Çekebilir İhracatçının ham madde ve kur çıkmazı: Siparişler iptal ediliyor Zamlar dudak uçuklattı: Hep 50 liralık alan kaç litre kaybetti? İlginizi Çekebilir Zamlar dudak uçuklattı: Hep 50 liralık alan kaç litre kaybetti?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...