Powell: ABD ekonomisi dönüm noktasında

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin önümüzdeki aylarda büyüme ve istihdamın ivme kazanacağı beklentileriyle bir "dönüm noktasında" olduğunu belirtti.

Powell: ABD ekonomisi dönüm noktasında

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin önümüzdeki aylarda büyüme ve istihdamın ivme kazanacağı beklentileriyle bir “dönüm noktasında” olduğunu, ancak aceleyle yeniden açılma halinde corona virüsü vakalarındaki artışın devam etmesinin yol açacağı tehlikelerle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Powell CBS televizyonunda dün yayımlanan söyleşisinde, hem ekonomiye yönelik iyimserliğini dile getirirken hem de Covid-19 salgınının tam olarak ortadan kalkmadığına dair uyarısını tekrarladı.

“VAKALARDA SIÇRAMA GÖRECEĞİZ”

Powell söyleşide, “Ciddi riskler var. Ve esas olan şu ki, çok hızlı bir şekilde (ekonomiyi) yeniden açacağız, insanlar hızla eski alışkanlıklarına dönecekler ve vakalarda yeni bir sıçrama göreceğiz.” dedi.

Nüfus geneline yapılan aşılama sonucu, vakalardaki herhangi bir ani artışın eskisi kadar keskin olmayacağı, ayrıca halk sağlığı ve ekonomi üzerinde önceki artışlar kadar yıkıcı etkilere sahip olmayacağı tahmin ediliyor. Ancak Powell, “COVID’in yayılmasını kontrol altında tuttuğumuz sürece ekonomik toparlanmanın daha hızlı ilerleyeceğini” söyledi.

Powell, “İnsanlar sosyal mesafeyi korumaya ve maske takmaya devam ederse bu(ekonomik toparlanma) akıllıca olacak” dedi.

FAİZ ORANLARINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Powell baz senaryosunun önümüzdeki aylarda “çok güçlü” istihdam büyümesi olduğunu ve ABD’nin “azami istihdama doğru hızla ilerlemesinin… imkanlar dahilinde” olduğunu söyledi.

Ancak Powell, Fed’in sıfıra yakın faiz oranları ve aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımlarında yakın zamanda değişiklik yapmayacağını tekrarladı. (Reuters)

Powell konuştu, altın fiyatları çakıldı İlginizi Çekebilir Powell konuştu, altın fiyatları çakıldı Fed Başkanı Powell'dan ekonomi değerlendirmesi İlginizi Çekebilir Fed Başkanı Powell'dan ekonomi değerlendirmesi
ABD Altın altın fiyatları büyüme Corona Ekonomi faiz FED Maske Merkez Bankası Reuters