Sanayi üretimi artış gösterdi

Sanayi üretimi yıllık yüzde 11, aylık yüzde 1.3 arttı.

Sanayi üretimi artış gösterdi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, corona virüsü tecrit önlemlerinin belirginleşmesi öncesi bir dönem olan kasımda yüzde 11 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 1.3 artış gösterdi.

Şekerbank Başekonomisti Elif Gülay Yıldırım, “Haziran ayında tekrar yıllık büyümeye geçen endeksin Kasım’da takvim etkilerinden arındırılmış seride yıllık yüzde 11 büyüme yakaladığını görüyoruz. Geçtiğimiz ay olduğu gibi Kasım ayında da imalat sanayi üretimdeki büyümeyi taşıyan sektör olarak öne çıkıyor” dedi.

Corona virüsü salgınının ekonomik etkisinin belirginleştiği Nisan ve Mayıs aylarında sanayi üretimi sırasıyla yüzde 31.3 ve yüzde 19.4 daraldı ancak önlemlerin gevşetilmesiyle Haziran’da tekrar büyümeye döndü.

Kasım ayında hükümet, corona virüsü vakalarının yükselişini durdurmak için hafta sonu akşamları sokağa çıkma kısıtlaması getirmişti. Önlemler, vaka sayılarındaki hızlı artışa karşı etkili olmayınca, aralık itibarıyla hafta içi akşamları ve bütün hafta sonunu kapsayacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması ilan edildi.

Hem ekonomistlerin, hem de ekonomi yönetiminin ilk söylemleri 2020’nin son çeyreğinde büyümenin bir miktar yavaşlaması yönünde idi. Ancak artan tedbirlere rağmen tedbirlerin üretime yönelik bir kısıtlama içermemesi ile bu beklentiler üretim tarafında pozitif revizyonlara uğradı.

Son olarak Merkez Bankası PPK özetlerinde söylemlerini son çeyrek dönemi için “Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir” olarak değiştirdi. PPK özetlerinde hizmetler sektörüne yönelik harcamaların zayıf olduğuna da dikkat çekilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
büyüme Corona Ekonomi Hükümet Merkez Bankası Sanayi WhatsApp
Loading...