Sanayiciden kritik istihdam uyarısı

Türkiye’nin yıllardır istihdamsız ve kalkınmasız büyüdüğünü belirten ASO Başkanı Özdebir, 5.7 milyon genç işsizin büyük tehlikeyi işaret ettiğini söyledi.

Sanayiciden kritik istihdam uyarısı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, hükümetin yüksek büyüme dönemleri de dahil olmak üzere istihdam yaratabilecek bir politika izleyemediğini, Türkiye'nin yıllardır istihdamsız ve kalkınmasız büyüme sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi. Büyümenin sanayi yatırımlarıyla değil dış borçlanmayla elde edildiği eleştirisini de dile getiren Özdebir, eğitim ve iş hayatında olmayan 5.7 milyon gencin ileride daha büyük istihdam sorunlarına işaret ettiğini bildirdi. ASO'nun şubat ayı meclis toplantısında kritik uyarı ve önerilerde bulunan Özdebir, ekonomi çarkının istihdam sağlayacak şekilde kurgulanmasını önererek, şunları söyledi:

BÜYÜME KALKINMASIZ

“Yüzde 12.9'a ulaşan işsizlik, yüzde 4.9'luk küresel ortalamaya kıyasla dramatik ölçüde yüksektir. Ne yazık ki büyümenin istihdama katkısını göremiyoruz. Büyümenin istihdam yaratmaması, istihdamsız büyüme sorununa işaret etmektedir. Böyle bir ekonomide gelirin dağılımı da bozulmakta ve genel yaşam kalitesinde bozulmalar ortaya çıkmakta, ‘kalkınmasız büyüme' olmaktadır. Büyümenin kaynakları reel sektörden ziyade dış borçlanmaya, finans sektörüne ve hizmetlere dayanmaktadır.”

 KARAMSAR GÖSTERGE

Yüzde 29.7'ye ulaşan kayıt dışı istihdam ile yüzde 27.1'e çıkan eğitimde ve istihdamda olmayan genç nüfusa dikkat çeken Özdebir, “5.7 milyon gence karşılık gelen bu oranın gelecek dönemde genç kesimde ümitsizliğe ve sosyolojik sorunlara neden olabileceği unutulmamalıdır” uyarısında bulundu. Özdebir, acilen insan kaynağı planlaması yapılmasını önerirken, “8 milyona yaklaşan üniversitedeki öğrenci sayısı ile övünmek yerine yüzde 3'lük dilim içindeki zeki öğrencilerin üniversitede eğitim alması her yönden ülkenin refah seviyesinin yükselmesinde katkı sağlayacaktır” dedi.

Nurettin Özdebir

AĞBAL BİZİM İÇİN ŞANS

ASO Başkanı Özdebir, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın sanayiciler için şans olduğunu belirtirken, Merkez Bankası'nın yeni dönemde üretimi ve reel sektörü destekleyecek para politikalarına yönelmesi ve rezervlerini artırması gerektiğini söyledi. Faizlerdeki artışın etkisiyle ekonomik ivmenin bir miktar yavaşlayacağına işaret eden Özdebir, 2020 yılı büyümesinin yüzde 2 civarında olacağı tahmininde bulundu. Özdebir, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı da üstü kapalı eleştirerek, “Pandemi sonrası uygulanan kredi genişlemesi cari dengenin bozulmasına neden olmuştur” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...