Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ yazdı, kuyumcu düzenlemesinden vazgeçildi

SÖZCÜ'nün Türkiye gündemine taşıdığı "kuyumcuların 500'er gram altını kamu bankalarına yatırmalarına" ilişkin düzenlemede geri adım atıldı.

Güncellenme: 12:44, 18/03/2021
SÖZCÜ yazdı, kuyumcu düzenlemesinden vazgeçildi

Reuters’ın aktardığına göre, İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Kuyumcular Odası Başkanları ve Ticaret Bakanlığı’nda yapılan görüşmeler sonucunda taslaktaki 500 gram teminat maddesi kaldırıldı. Diğer maddeler üzerinde de çalışmalar yapılacak” dedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bir süre önce sektör görüşüne açılan “Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı”nda, ülke genelinde faaliyet gösteren tüm kuyumculardan 500’er gram altını kamu bankalarına yatırmaları planlanıyordu.

İlginizi ÇekebilirKuyumculardan 20 ton altın istedilerKuyumculardan 20 ton altın istediler

Planlanan yönetmeliğin amacı kuyum işletmelerinin açılış ve faaliyetleri ise ilgili kuyum ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenlemek olup, Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik taslağına göre kuyumcu, teminat hesabına yatıracağı altına sektörde kaldığı süre boyunca hiç dokunamayacak, işletemeyecek, kullanamayacaktı.

Ticaret Bakanlığı taslağının 11. maddesinde, “Kamu sermayeli bankalar veya kamu sermayeli katılım bankalarında kuyum işletmesi adına açılan hesaba beş yüz gram altın teminat olarak yatırılır” denilmişti.

SÖZCÜ’nün haberinin ardından, kuyumcular düzenlemeye tepki göstermiş, düzenlemenin taslaktan çıkarılması taleplerini dile getirmişlerdi.

İlginizi ÇekebilirKuyumcular soruyor: Benim paramı devlet neden kullanıyor?Kuyumcular soruyor: Benim paramı devlet neden kullanıyor?İlginizi ÇekebilirKuyumculardan hükümete altın tepkisiKuyumculardan hükümete altın tepkisi