TESK: Esnafın belini en çok petrol fiyatları büküyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Enflasyonun en büyük artış kaynağı olan petrol fiyatlarının düşmesi tüm kesimleri rahatlatır” dedi.

TESK: Esnafın belini en çok petrol fiyatları büküyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Bendevi Palandöken, “Petrol fiyatları A'dan Z'ye tüm ürünlerin fiyatını etkiliyor. Özellikle ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnafımız başta olmak üzere tüm sektörlerdeki esnafımızın ve toplu taşıma kullanan dar gelirli vatandaşlarımızın belini büküyor. Enflasyonun en büyük artış kaynağı olan petrol fiyatlarının düşmesi tüm kesimleri rahatlatır” dedi.

PETROL FİYATLARI TÜM ÜRÜNLERE YANSIYOR

Uluslararası piyasalarda brent petrolün varil fiyatının yükseldiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçen kasım ayında brent petrolün varil fiyatı 40 dolar seviyelerine kadar düşmüşken, bu ay döviz kurlarındaki düşüşe rağmen brent petrolün varil fiyatı 62 dolar seviyelerine kadar yükseldi.

Petrol fiyatları sebebiyle dolar ve euronun düşmesine bile sevinemiyoruz. Çünkü enflasyonla mücadele ettiğimiz bu dönemde petrol fiyatları lokomotif olarak tüm ürünlerin fiyatına yansıyor. Çiftçinin mahsulünden tutun da esnafın rafına koyduğu ürünlere kadar A'dan Z'ye tüm ürünlerin fiyatını olumsuz etkiliyor.

Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren taksici, dolmuşçu, servisçi, halk otobüsçü ve kamyoncu esnafımızın en önemli maliyet kalemi akaryakıt. Bu yüzden petrol fiyatlarının düşmesi nakliyeci esnafımızı ve ulaştırma sektöründeki esnafımızı rahatlatırken aynı zamanda kara yolu şehir içi ve şehirler arası ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlarımız için de büyük bir kolaylık olur” şeklinde konuştu. (İHA)

Palandöken: Jet hızıyla zam yapanlar indirimde yok İlginizi Çekebilir Palandöken: Jet hızıyla zam yapanlar indirimde yok TESK'ten icraları durdurun çağrısı İlginizi Çekebilir TESK'ten icraları durdurun çağrısı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...