Ticaret Bakanlığı hallerde ‘aşırı fiyat’ denetimi yaptı

Gıda enflasyonu ağustosta yüzde 30'a dayanırken Ticaret Bakanlığı hallerde bugün 'aşırı fiyat artış iddialarını soruşturmak üzere' denetimler yaptı. Erdoğan, üç gün önce 'fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz' demişti. Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan, rekolte düşüklüğüne ve artan maliyetlere dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığı hallerde ‘aşırı fiyat’ denetimi yaptı

Türkiye’yi dünya enflasyon liginde en üst sıralara taşıyan hükümet, çareyi bir kez daha polisiye tedbirlerde arıyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın üç gün gün önce yaptığı “Enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” açıklaması sonrasında Ticaret Bakanlığı’ndan bir adım geldi.

Ticaret Bakanlığına bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfettişleri, 9 büyükşehrin toptancı halinde hem mevzuat hem de perakende ürünlerdeki yüksek fiyatlara ilişkin eş zamanlı denetim yaptı.

‘AŞIRI FİYAT ARTIŞI İDDİALARINI SORUŞTURMAK’

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, üreticiden tüketiciye tedarik kanallarının takip edilmesi, kayıt dışı işlemlerin tespiti, tarımsal ürün piyasalarında gerçekleşen aşırı fiyat artış iddialarını soruşturmak üzere denetimler başlattı.

İstanbul’da Bayrampaşa ve Ataşehir olmak üzere iki büyükşehir belediyesi toptancı halinde denetim yapıldı.

Denetleme yapılan diğer büyükşehir belediye halleri Bursa, Ankara, Aydın, İzmir, Antalya, Adana, Mersin ve Samsun oldu.

Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan

ANKARA’DA DA DENETİM

Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali'nde de bakanlık müfettişlerince bugün 98 iş yerinin mevzuat kontrolü yapılarak, Hal Müdürlüğü'nden bilgi alındı.

Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan, 10 büyük toptancı halinde Ticaret Bakanlığının müfettişlerinin hem mevzuat kontrolü hem de perakendedeki yüksek fiyatlara ilişkin denetim yapacaklarını dile getirerek, “Müfettişler, yüksek fiyatlarla ilgili olarak haller ile perakende veya marketler arasında gerçekten yüksek bir fiyat farklılığı olup olmadığını araştırmak ve gereğini yapmak üzere buradalar” dedi.

TÜM GIDA ÜRÜNLERİ DENETLENECEK

Denetim yapmak üzere gelen müfettişlerin Hal Müdürlüğü ile görüştüklerini aktaran Tavşan, “Zannediyorum bir planlama oluşturacaklar. Hem mevzuat var burada incelenecek hem de esnafla ilgili herhangi bir şey varsa her türlü detaya bakılacak. Burada tabii yalnız sebze meyve değil, tüm gıda ürünleriyle ilgili Ticaret Bakanlığının genel bir incelemesi var” diye konuştu.

Hal Yasası konusunda da çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Tavşan, “Dolayısıyla Ticaret Bakanlığının tamamen kontrolü ve denetimi altında. Dolayısıyla zaman zaman bu tür periyodik denetimler olabilir. Bir eksiklik varsa bir an önce o konuyla ilgili ne yapılacağı hususunda karar alındı. İşin özünde toptan ile perakende arasında normalin üzerinde fiyat artışı olup olmadığını denetleyecekler. Buradan perakendeye gidene kadar da bazı masraflar var. Bu masraflar ve normal kar marjının üstünde bir fahiş fiyat artışı varsa ne gerekiyorsa onu yapacaklar” ifadelerini kullandı.

‘REKOLTE AZ OLDUĞU İÇİN FİYATLAR YÜKSEK’

Rekoltenin az olmasından dolayı bu yıl meyve fiyatlarının yüksek olduğunu belirten Tavşan, şunları söyledi:

“Bir de rekabet durumunda olduğumuz dış ülkeler Yunanistan, İtalya başta olmak üzere İspanya ve Fransa'da meyve azdı, ihracatımız çok yüksekti. Son bir iki haftadır biraz daha normale döndü. Bir de kabul etmek gerek ki üretimden başlayan masraflar çok fazla. Biz hesap ettik paketlenerek, kasalanarak gönderilen bir malı tarlada, bahçede yaş toplayıp gönderseniz 2 liradan aşağı masrafı olmuyor. Bunu hepimiz kabul etmeliyiz. Burada birileri haksız kazanç sağlıyor mu, esas mesele bu. Yoksa belirli bir masraf var. Ürün de olmayınca bizde kıymetlenir. Çünkü imal etme şansınız yok. Limonu, patatesi, soğanı yok ise üretmek mümkün değil. O mevsim öyle geçecek. Bütün mesele aranılan fahiş fiyat farkı var mı?”

Fransız banka dolar tahminini açıkladı İlginizi Çekebilir Fransız banka dolar tahminini açıkladı Sanayi üretimi temmuzda azaldı İlginizi Çekebilir Sanayi üretimi temmuzda azaldı Erdoğan 'tüm dünyanın sorunu' demişti: Dünyada ortalama enflasyon yüzde 3,5 İlginizi Çekebilir Erdoğan 'tüm dünyanın sorunu' demişti: Dünyada ortalama enflasyon yüzde 3,5