Sözcü Plus Giriş

TL mevduata stopaj desteği uzatıldı

TL mevduata stopaj indirimi desteğinin süresi 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatıldı. Karar henüz Resmi Gazete'de yayımlandı.

Güncellenme: 15:59, 01/06/2021
TL mevduata stopaj desteği uzatıldı

Türk Lirası mevduat hesaplarından alınan stopajda geçen yıl devreye alınan ve vade süresine göre farklılık gösteren vergi indirimleri Haziran ve Temmuz ayları için de geçerli olacak.

Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı ve vergi indiriminin son tarihi 31 Mayıs 2021 yerine 31 Temmuz 2021 olarak değiştirildi.

Ekim 2020’de uygulamaya alınan stopaj indirimleri ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj yüzde 15’ten yüzde 5’e, 1 yıla kadar vadelide yüzde 12 olan oran yüzde 3’e, 1 yıldan uzun vadelilerde ise yüzde 10’dan yüzde 0’a çekildi. Uygulama birkaç defa uzatıldı.

Düzenleme gece yarısı itibarıyla sona ermişti. Hazine kaynakları, mevduattaki stopaj desteğinin bir kez daha uzatılarak iki ay daha devam edeceğini belirtmişti.

Stopaj oranı, enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan bir yıldan uzun vadeli hesaplarda sıfır, katılım bankaları tarafından katılma hesabı karşılığında ödenen kâr paylarında ise altı aya kadar vadeli olanlarda yüzde 5, bir yıla kadar vadeli olanlarda yüzde 3, ve bir yıldan uzun vadeli hesaplarda sıfır olarak uygulanacak.

İlginizi ÇekebilirDoğalgaza yine zam geldiDoğalgaza yine zam geldiİlginizi ÇekebilirMakarna ve bulgur ihracatına kısıtlama getirildiMakarna ve bulgur ihracatına kısıtlama getirildi
Yayınlanma Tarihi:09:17,