TÜİK saraya bağlanınca özerkliği artmış

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz haziran ayında yapılan düzenlemeyle bakanlıktan alınıp fiilen Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu operasyonla bilimsel, teknik ve mali özerkliğinin daha da güçlendirildiğini söyledi.

TÜİK saraya bağlanınca özerkliği artmış

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş'ın TÜİK'in birbiriyle çelişen istatistiki verileri ile yöneticilerinin niçin çok sık değiştirildiğine ilişkin sorularını yanıtladı.

TÜİK başkan ve yardımcılarını atama ve değiştirme yetkisinin 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararıyla Cumhurbaşkanı'na verildiğine işaret eden Bakan Elvan, tüm atamaların Resmi Gazete'de yayımlanarak kamuoyunun bilgisine hızlıca ve şeffaf bir şekilde sunulduğunu söyledi.

TALİMAT VERİLEMEZ

Bakan Lütfi Elvan, TÜİK'in tüm verilerinin bilimsel, ölçülebilir ve dışarıya açık olduğunu belirtirken TÜİK'in talimatla iş yapmadığını ifade etti. Elvan, 4 Sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle TÜİK'in güçlendirildiğini, dışarıdan hiç kimsenin talimat veremeyeceği bir yapının güvenceye alındığını savundu.

TÜİK'ten bir erteleme daha: Bu kez de Hayat Tabloları İlginizi Çekebilir TÜİK'ten bir erteleme daha: Bu kez de Hayat Tabloları Esnaf TÜİK'e seslendi: Bize gelseler gerçek fiyatları söyleriz İlginizi Çekebilir Esnaf TÜİK'e seslendi: Bize gelseler gerçek fiyatları söyleriz TÜİK'E kritik soru: 3.7 milyon işsiz nereye gitti? İlginizi Çekebilir TÜİK'E kritik soru: 3.7 milyon işsiz nereye gitti?

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...