Tunus’taki siyasi kriz Tav hisselerini olumsuz etkiledi

Tunus'taki siyasi kriz bu ülkede iki havalimanı işletmekte olan Tav Havalimanları hisselerini olumsuz etkiledi. Borsa İstanbul'da işlem gören şirket hisselerinde gün içi düşüş yüzde 6'ya yaklaştı.

Tunus’taki siyasi kriz Tav hisselerini olumsuz etkiledi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, başbakanı görevden alıp parlamentonun faaliyetlerini dondururken, bu ülkede iki havalimanı işleten Tav Havalimanları’nın Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri süreçten olumsuz etkilendi.

Tav hisselerinde gün içi düşüş yüzde 5,9’a ulaşırken, devre kesici uygulamasıyla işlemlere bir süre ara verildi.

Corona virüsü salgınında daha bulaşıcı olan delta varyantı ve yetersiz aşılama kaynaklı vaka artışı da havacılık hisselerini bugün olumsuz etkiliyor.

THY ve Pegasus hisselerinde de salgın kaynaklı düşüş görülüyor.

TUNUS’TA İKİ HAVALİMANI İŞLETİYOR

Tav, Tunus’ta Enfidha-Hammamet Havalimanı ile Monastır Havalimanı’nı işletiyor. Şirketin Tunus’ta yaklaşık 700 çalışanı bulunurken, bu iki havalimanı Tav’ın hizmet verdiği toplam yolcu sayısı içinde yaklaşık yüzde 10’luk paya sahip.

Tav’ın yüzde 46,12’lık hissesi Fransız ‘Aéroports de Paris Grubu’na ait. Yüzde 5,06’lık hisse Tepe İnşaat’ta, yüzde 1,29’u Sera Yapı’da bulunuyor. Şirketin yüzde 44,33’lük hissesi borsada işlem görürken, halka açık olmayan yüzde 3,20’lik hisse diğer yatırımcılarda.

Tunus'ta siyasi kriz büyüyor: Parlamentonun yetkileri donduruldu İlginizi Çekebilir Tunus'ta siyasi kriz büyüyor: Parlamentonun yetkileri donduruldu Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Tunus' açıklaması İlginizi Çekebilir Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Tunus' açıklaması Kriptoda Amazon ve Tesla etkisi: Bitcoin tırmanışa geçti İlginizi Çekebilir Kriptoda Amazon ve Tesla etkisi: Bitcoin tırmanışa geçti
bitcoin Corona Cumhurbaşkanı darbe Dışişleri Bakanlığı Dolar Ekonomi istanbul Kripto para Meclis para Paris Tesla THY Tunus