Türkiye’den Somali’ye 30 milyon dolarlık hibe

THK'ya ait yangın söndürme uçakları 4 milyon dolarlık bakımları yapılmadığı için hangarda yatarken Türkiye'nin Somali'ye 30 milyon dolar hibe vermesini öngören karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Somali'ye yardımlar son 5 yılda 500 milyon doları aşarken, AKP'ye yakın şirketlerin aldığı ihaleler dikkat çekiyor.

Türkiye’den Somali’ye 30 milyon dolarlık hibe

Türkiye’nin Somali’ye, toplam 30 milyon doları aşmayacak şekilde hibe nitelikli finansal katkı sağlamasına ilişkin anlaşma yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan milletlerarası anlaşmaya göre, Türkiye, Somali’ye bütçe finansmanı ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amaçları için kullanılmak üzere aylık 2.5 milyon dolar olmak üzere, toplam 30 milyon doları aşmayacak şekilde hibe nitelikli finansal katkı sağlayacak.

Anlaşmanın 1 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye adına Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Somali adına Maliye Bakanlığı arasında imzalandığı belirtildi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞIYOR

Türk Hava Kurumuna (THK) ait yangın söndürme uçaklarının 4 milyon dolarlık bakımı yapılmadığı gerekçesiyle hangarda bekletilmesi gündemdeyken Somali’ye 30 milyon dolarlık hibe yapılması kararı vatandaşların tepkilerine neden oldu.

Twitter’da birçok vatandaş, tepkilerini dile getirdi. İşte onlardan bazıları:

“Yangın söndürme uçağını bile Haluk Levent kiralıyor sen Somali'ye aylık 2,5 milyon dolar hibe veriyorsun. Pes!”

Recep Tayyip Erdoğan yangın söndürme uçağı almak yerine Somali‘ye 30 milyon dolar hibe etmiş. Bu parayla tam 6 tane yangın söndürme uçağı alınabilirdi.”

“Somali'den rica edelim bize yangın söndürme uçağı alsınlar.”

“Borç içinde yüzen vatandaşlar, keşke biz de Somali’de doğsaydık diyecekler”

“Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Somali'ye 30 milyon dolar hibe edildi. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. THK'nın çürümeye bıraktığı yangın söndürme uçaklarının bakım maliyeti 4 milyon dolar. Twit bu kadar…”

SON 5 YILDA SOMALİ’YE YARDIMLAR 500 MİLYON DOLARI AŞTI

Ankara’nın son yıllarda Afrika ülkesi Somali’ye dönük artan ilgisi ve yardımları dikkat çekiyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) verilerine göre, 2015-2019 dönemindeki 5 yılda Türkiye Somali’ye toplamda 492,3 milyon dolarlık yardım yaptı

Türkiye’nin Somali’ye yardımları 2015’te 314,8 milyon dolar, 2016’da 59,6 milyon dolar, 2017’de 60,6 milyon dolar, 2018’de 29,1 milyon dolar, 2019’da 28,2 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

2020 rakamı henüz açıklanmadı ancak Türkiye, 2020 sonunda Somali’nin IMF’ye olan borcunun 3,5 milyon dolarlık kısmını ödeme kararı almıştı.

Son olarak bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla da 30 milyon dolarlık hibe desteği kararı verildi.

LİMAN, HAVALİMANI, HASTANE, ASKERİ ÜS

Öte yandan, Türk şirketlerin Somali’de yatırımları bulunuyor. Başkentteki Mogadişu Limanı’nın işletmesi 2014’ten bu yana Albayrak Grubu’nda bulunuyor.

Başkentteki Aden Adde Uluslararası Havalimanı’nın da işletmesi 2013’ten bu yana Türk şirketi Favori LLC’de. Kuzova Şirketler Grubu bünyesindeki bu şirketin patronu Süleyman Kozuva, Mart 2019’daki yerel seçimde AKP’den Çerkezköy belediye başkan adayı olmuştu. Şirket, son olarak Çukurova Havalimanı ihalesini de almıştı.

TOKİ’nin de başkent Mogadişu’da TİKA desteğiyle inşa ettiği Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi de Ocak 2015’ten bu yana hizmet veriyor.

Mogadişu’da 2017’de kurulan TURKSOM Askeri Eğitim Üssü’nde de Türkiye Somali Silahlı Kuvvetlerini eğitiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü de Somali’ye ekipman hibe etmişti.

Erdoğan: Faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz İlginizi Çekebilir Erdoğan: Faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz Her 10 Suriyeli mülteci 6 Türk'ü işsiz bıraktı İlginizi Çekebilir Her 10 Suriyeli mülteci 6 Türk'ü işsiz bıraktı Vatandaş salgını yardımsız geçirdi İlginizi Çekebilir Vatandaş salgını yardımsız geçirdi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...