TZOB’dan kritik uyarı: Eldeki patates ve soğan acilen pazarlanmalı

Kuru soğan ve patatesin hava sıcaklıkları yüzünden depo ömrünün azalttığı ve fire oranlarının artırdığını belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar; “Üreticilerimizin bekleyecek gücü de zamanı da kalmamıştır. Artan fireler de üreticinin cebinden çıkmaktadır” dedi.

TZOB’dan kritik uyarı: Eldeki patates ve soğan acilen pazarlanmalı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, patates ve soğanda pazarlama sorunlarıyla yüksek gübre fiyatlarıyla ilgili TZOB Genel merkezi’nde basın açıklaması yaptı.

Bayraktar açıklamasında, önümüzdeki günlerde artacak olan hava sıcaklıkları ile birlikte soğan ve patateste yeni mahsul ürünün hasat tarihlerinin öne gelebileceği de dikkate alındığında eldeki patates ve soğanın acilen pazarlanmasının gerektiğini söyledi.

Rekabet Kurumu'ndan patates-soğan açıklaması İlginizi Çekebilir Rekabet Kurumu'ndan patates-soğan açıklaması

“BELEDİYENİN ALIMLARI MEMNUNİYET VERİCİ”

Üreticilenin karşılaştıkları pazarlama sorununun çözülmesi için Belediyelerin alıma başlamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek Bayraktar, şöyle konuştu:

Belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Ancak beklentimiz, daha fazla  belediyenin alım yapmasıdır. Belediyelerin soğan alımına da girmesini bekliyoruz. Belediyelerin alımlara girmesi, Milli Savunma Bakanlığı, Ceza Evleri, Huzur Evleri, Hastanelerin yemek menülerinde bu ürünlere daha fazla yer vermeleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Türkşeker gibi kuruluşların alım yapmaları üreticilerimizi rahatlatacağı gibi, gıda israfının da önüne geçilmiş olunacaktır.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Tarım ve Orman Bakanlığı gıda kaybı ve israfı konularını kamuoyunun farkındalığını arttırmak ve gıda tedarik zincirindeki tüm aktörleri harekete geçirmek için “Gıdanı Koru” ulusal kampanyasını başlatmıştır. Bu noktadan hareketle üreticilerimizin bin bir emekle gecesini gündüzüne katarak ürettiği ürünlerin zayi olması da bir israftır. Bu ürünlerimizin değerlendirilmesi bu bakımdan da son derece önem arz etmektedir.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar

“PANDEMİ EN ÇOK PATATES VE SOĞANI VURDU”

Pandemi nedeniyle, karantina tedbirleri kapsamında otel ve lokantaların tam kapasite çalışmaması, okulların uzaktan eğitim yapması, esnek çalışma saatleri ve hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle patates ve kuru soğanda talepte daralma yaşandığının altını çizen Bayraktar, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Bu duruma rekoltenin geçen yıla göre patateste yüzde 4,4, kuru soğanda yüzde 3,6 artması da eklenince üreticilerimiz ciddi pazarlama sorunları ile karşı karşıya kaldı. Nitekim bugün yaklaşık 1 milyon 700 bin ton patates, 220 bin ton kuru soğan depoda beklemektedir.

Üreticimiz oluşan fire nedeniyle kilogramı 1 liranın üzerine çıkan ürününü maliyetin altında bir fiyatla kilogramı 60 kuruşa satmaktadır. Üretimde meydana gelen dalgalanmalar fiyat istikrarsızlığını da beraberinde getirmektedir. Patates ve soğan fiyatlarının arttığı dönemde tüketiciler, fiyatların düştüğü dönemde de üreticilerimiz mağdur olmaktadır.

Emekliye kötü haber! Bayram ikramiyesi mutfak enflasyonuna yenildi İlginizi Çekebilir Emekliye kötü haber! Bayram ikramiyesi mutfak enflasyonuna yenildi

“AKSİ TAKDİRDE SENEYE BU ÜRÜNLERİ ÇOK PAHALI TÜKETİRİZ”

Ürünlerin ihracat imkanlarının artırılması da pazarlama sorunlarının çözümüne katkı sağlayacağını ifade eden Bayraktar; “Özellikle Azerbaycan gibi bazı ülkelerin kendi üreticilerini korumak ve kendi üretimlerini artırmak üzere başta yüksek gümrük vergileri olmak üzere aldıkları tedbirler ihracatı zorlaştırmaktadır.

İkili görüşmelerle üreticilerimiz adına kazanımlar elde edilmesi ve ihracat teşviklerinin verilmesi ürünün zayi olmadan değerlendirilmesini sağlayacaktır. Pandemi nedeniyle yaşanan süreç, gıdanın ve gıdaya erişimin ne denli önemli olduğunu bir kez dana göz önüne sermiştir.

Üreticilerimiz istikrarlı bir gelir elde edip ürünlerini sorunsuz bir şekilde pazarlayabilmeli, tüketicimiz de makul ve istikrarlı fiyatlarla ürün tüketebilmelidir. Aksi takdirde üreticimiz patates ve soğan üretiminden kaçarsa seneye bu ürünleri çok pahalı tüketiriz.

Planlı ve sürdürülebilir bir üretimin gerçekleşmesi, üreticilerimizin en büyük beklentisidir. Bu nedenledir ki soğan patates gibi üretimde dalgalanmaların çok sık yaşandığı ürünlerde, üretim planlaması yapılarak, üreticilerimizin nerede, ne kadar ürün yetiştireceğini bilmeli, üretim Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre belirlenmeli, üretimde, fiyatlarda ve üretici gelirlerinde istikrar sağlanmalıdır” dedi.

“ACİLEN GÜBRE FİYATLARI DÜŞÜRÜLMELİDİR”

Son dönemde artan gübre fiyatlarının kura bağlı olarak düşmesini beklediklerini belirten açıklamasını şöyle bitirdi:

Yüksek gübre fiyatları çiftçilerimizin gübre tüketimini azaltacak, bu durum üretimi olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle acilen gübre fiyatları düşürülmelidir. Aksi takdirde, üretici üretime küsmekte, milli servet israf edilmekte, gıda fiyatları da artmaktadır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...