Umudunu yitirenler rekor kırdı

İş bulma umudunu yitirenlerin sayısı son bir yılda 2.3 kat artış gösterdi. TÜİK'in işsiz saymadığı bu kesimin sayısı ilk kez 1.6 milyonu aşarak rekor kırdı.

Umudunu yitirenler rekor kırdı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün yayınladığı son verilere göre ülkede işsizlik azalıyor.

Resmi verilere göre, işsiz sayısı 2020 Kasım döneminde geçen yılın aynı ayına göre 303 bin kişi gerileyerek 4 milyon 5 bin kişi oldu. Ancak TÜİK, iş bulma umudunu yitirenleri ve iş aramayanları işsiz saymıyor. Bu kişiler de eklendiğinde gerçek işsiz sayısı 8 milyon 837 bine ulaşıyor.

TÜİK'in tablolarına bakıldığında son bir yılda iş bulma umudunu yitirenlerdeki artış dikkat çekiyor.

Verilere göre son bir yılda iş bulma umudunu yitirenlerin sayısı yüzde 134 artış gösterdi.

Kasım 2019 döneminde iş bulma umudu olmayanların sayısı 715 bindi. Bir yılda bu sayı 959 bin kişi artarak 1 milyon 674 bine çıktı. Böylece Türkiye tarihinde ilk kez iş bulma umudunu yitirenlerin sayısı 1.6 milyon kişiyi aşarken, son bir yıllık yükselişteki istikrar ise dikkat çekti.

İŞ GÜCÜNE KATILIM YÜZDE 50’NİN ALTINDA

İşgücü 2020 yılı Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 406 bin kişi azalarak 31 milyon 71 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 3,2 puanlık azalış ile yüzde 49,3 olarak gerçekleşti.

Sayısı 31 milyon 968 bini bulan işgücüne dahil olmayan nüfusun en büyük bölümünü ev işleriyle meşgul 9 milyon 773 kişi oluşturuyor. Çalışamaz halde 5 milyon 154 kişi, emekli 4 milyon 697 bin kişi bulunuyor.

İş aramayıp, çalışmaya hazır olanların toplam sayısı ise 4 milyon 832 bin.

TÜİK KİMLERİ İŞSİZ SAYIYOR?
Referans dönemi içinde istihdam halinde olmayan (kâr karşılığı, yevmiyeli, ücretli ya da ücretsiz olarak hiç bir işte çalışmamış ve böyle bir iş ile bağlantısı da olmayan) kişilerden iş aramak için son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olan 15 ve daha yukarı yaştaki kişiler işsiz nüfusa dahil. 2014 yılı öncesinde iş arama kriterinde referans dönemi olarak “son 4 hafta” yerine “son 3 ay” kullanılmaktaydı.

 

İşsizlik rakamları açıklandı İlginizi Çekebilir İşsizlik rakamları açıklandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...