Yalancı bahar nedeniyle çiftçiyi zor günler bekliyor

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle badem ve erik gibi meyve ağaçları çiçek açtı. Havanın tekrar soğuması çiftçiyi zarara sokabilir.

Yalancı bahar nedeniyle çiftçiyi zor günler bekliyor

Amasya'nın Taşova ilçesinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle badem ve erik gibi meyve ağaçları çiçek açtı.

Hava sıcaklığı ilçede geçen haftadan bu yana mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Pek çok meyve ağacı yalancı bahara aldanıp çiçeklendi.

‘ÇİÇEKLER YANABİLİR’

Taşova'ya bağlı Alpaslan köyünde yaşayan üniversite öğrencisi Durmuş Efe Albayrak, hava sıcaklığının dengesizliğinin doğayı da etkilediğini söyledi.

2-3 haftadır hava sıcaklıklarının yükseldiğini belirten Albayrak, “Öğrenciyim, Amasya'nın Taşova ilçesine bağlı Alpaslan köyünde yaşıyorum. Mevsim normallerinin üzerinde geçen hava sıcaklıkları nedeniyle maalesef bu aylarda açmaması gerekirken ağaçlarımız çiçek açtılar. Küresel ısınmadan dolayı havaların sıcak gitmesi, iklim değişikliğine neden oldu. 2-3 haftadır rahatlıkla bunların 20 derece üzerinde hava olması adeta ağaçları da kandırdı ve çiçek açtı. Ağaçlar çiftçiye büyük sıkıntılar yaşatabilir bu yaz. İlerleyen günlerde birkaç gün sonra balkanlardan soğuk havasının geleceğini söylediler ve bu da çiçeklerin yanmasına neden olabilir. Çiftçiyi zor günler bekliyor diyebilirim” ifadelerini kullandı.

Yalancı baharın ardından kara kış geliyor! İlginizi Çekebilir Yalancı baharın ardından kara kış geliyor!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...