Yeni bir kapanma iflasları tetikler

Sanayiciler ve esnaf artan vaka sayıları dolayısıyla yeni bir kapanma sürecinin iflaslara neden olacağı uyarısında bulundu. ASO, TESK ve ATB tedbirin elden bırakılmamasını istedi.

Yeni bir kapanma iflasları tetikler

Coronavirüs vakalarında son dönemde yaşanan artış sanayiciyi, esnafı, çalışanı tedirgin ediyor.  Aşılama oranının düşük kalması, salgın önlemlerinin gevşemesi ile birlikte Türkiye'de artan vaka sayıları iş dünyası tarafından  kaygıyla izleniyor.  İş dünyası son bir buçuk yılda ağır yara alan işletmelerin yeni bir kapanma sürecine girmesi durumunda iflasların peş peşe geleceğini dile getirdi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Ne yazık ki artan Covid-19 vakaları biraz canımızı sıkmaya başladı. Bir yanda henüz aşısını yaptırmayanlar, diğer yandan aşısını yaptırıp bir rehavet içine girenler maalesef bu sayıların artmasını sağladı. Diğer yandan aşı yaptırmak istemeyenler bir risk alanı oluşturmaya devam ediyor” dedi.

Özdebir, Türk Lirası'nın değerini artırmak için üretken bir ekonomi modeline geçilmesinin ve bunun da kısa, orta ve uzun vadeli planlar ile programlanması gerektiğinin altını çizdi.

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç de yaptığı açıklamada, “Pandemi nedeniyle tarımla, sanayi ile iştigal eden, ticaret yapan esnafın dayanacak gücü kalmadı. Tekrar kapanma demek, iflasların peş peşe gelmesi demektir” diyerek aşı yaptırmamış olanlara bir an önce aşılarını yaptırma çağrısında bulundu.

Nurettin Özdebir

TEDBİRLERE UYUN

ATB Başkanı Şahin Bilgiç, “Bu konunun şakası yoktur. Devam eden pandemi sürecinde alınması gereken tedbirlere uymak tüm insanlığın menfaatinedir. Hızlı bir şekilde tekrar artan vaka sayıları kontrol altına alınmalıdır. Alınmaz ise tüm iş hayatı ve ülkemiz ekonomisi süreçten çok olumsuz etkilenecektir” ifadelerini kullandı. Yakında okulların açılacağını belirten Bilgiç, vatandaşların aşılama konusunda duyarlı olmasını da talep etti.

Sanayiciler artan vakalar dolayısıyla kapanma yaşanmaması için tüm kesimleri duyarlı olmaya çağırdı.

Esnaf kapanma korkusu yaşıyor

Salgında büyük sıkıntı yaşayan esnaf ise acilen önlem alınmasını talep etti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken çok sayıda işyerinin 1.5 yıl boyunca kapalı ya da kısmen kapalı kaldığını söyledi. Palandöken, “İş yerlerinin bir daha kapanması hem ekonomi açısından hem de psikolojik açıdan çok önemli bir sıkıntı yaratıyor. Bunun için mutlak ve mutlak aşı olunmalı. 1.5 yıldır belki destekler alındı ama yapılan destekler de esnafı ayağa kaldıramadı. Şu anda insanlar büyük korku içerisinde, çünkü önünü göremiyor, ‘Acaba böyle bir kapanma olur mu' diye korku yaşıyor” dedi.

İstanbul için korkutan açıklama: Vakalar yüzde 50'nin üzerinde arttı, 4. dalga tehlikesi var İlginizi Çekebilir İstanbul için korkutan açıklama: Vakalar yüzde 50'nin üzerinde arttı, 4. dalga tehlikesi var Bilim Kurulu Üyesi: Okullar nasıl açılacak! İlginizi Çekebilir Bilim Kurulu Üyesi: Okullar nasıl açılacak! Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aynı yanlışı dördüncü kez deniyoruz İlginizi Çekebilir Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Aynı yanlışı dördüncü kez deniyoruz
Adana Ağustos ayı Ankara Bilim coronavirüs Ekonomi istanbul Sağlık Sağlık Bakanlığı Sanayi Sözcü Sözcü TV Türkiye